Аутоагресія

Аутоагресія – це агресія, яка направлена проти себе у вигляді заподіяння собі фізичної або психологічної шкоди. Цей процес розглядається у психології як захисний механізм. Аутоагресія у дітей зазвичай дуже лякає батьків. Далі розкажемо, як допомогти дитині.

Коли людина завдає собі травмування, можна говорити про те, що вона не вміє обходитись з власною агресією. Можливо, є страх відкрито її проявляти. І тоді людина навчається завертати агресію і спрямовувати її на себе. Часто така аутодеструкція є видом самовиховання. Аутоагресія у дорослих може бути наслідком частих покарань в дитинстві. Якщо дитину часто сварили і постійно карали, ставши дорослою така людина може карати сама себе.

Як проявляється аутоагресія

Аутодеструкція властива і дітям і дорослим. Розглянемо, які прояви властиві в клінічній картині у дітей та дорослих окремо.

Аутоагресія у дітей найчастіше може проявлятися такими ознаками:

  • щипання себе;
  • виривання волосся;
  • дряпання гострими предметами по шкірі;
  • сильне кусання губ, або внутрішньої поверхні щок;
  • обзивання себе.

Памʼятайте, що це симптом, який допомагає дитині витримувати емоційне напруження. Тому треба моніторити дитячий стан і якщо поведінка вашої дитини змінилась і ви бачите негативне ставлення дитини до самої себе, ваша дія має бути швидкою. Якщо вам зрозуміла причина такої автоагресії, спробуйте направити увагу дитини на щось хороше в ній. Розкажіть, що агресія це природній прояв, її не треба боятись і поясніть, як з нею можна справлятись без самотравмування.

Аутоагресію як типову реакцію і поведінку дитина може взяти з собою і в доросле життя. Ця деструктивна активність у дорослих може проявлятися так само як і у дітей, або бути більш ускладненою.  Дорослі і підлітки  можуть наносити собі сильні порізи, зловживати алкоголем та нароктиками, захоплюватись екстремальними видами спорту. Підлітки часто використовують дієти як прояв нелюбові до себе та акт самознищення. Форма саморуйнування може бути різною. Але шкода, яку дорослий чи підліток може собі спричинити, може привести до того, що фізичний стан буде вкрай важким.

small img

Причини аутоагресії

Причини самотравмування можуть бути різні. Наприклад, це неусвідомлені внутрішні конфлікти, неприйняття своїх особливостей. Агресія, яка направлена на себе, має на меті знищити те, що не подобається у собі. Також серед причин може бути пережите насилля (фізичне, психологічне, сексуальне), неочікуваний напад.  І за допомогою самопошкодження, людина карає себе, бо думає, що це позбавить її болю.

І, як вже зазначалось вище, частою причиною самопошкоджень є невміння поводитись з агресією на інших і страх її проявляти. На інших страшно, а на себе не страшно. Це ознака нелюбові до себе та звинувачення за слабкість перед іншими.

Варто памʼятати, що агресія – це нормально і природньо. Але треба вміти екологічно з нею справлятись. Цьому, зокрема, може навчити психолог.

Психологічна корекція аутоагресії

Якщо Ви помітили прояв аутоагресії у себе чи своїх близьких, найкраще що Ви можете зробити, це звернутись до психолога. Це проблема, яку можна вирішити. Аутоагресія піддається корекції, хоч це і не швидко. Не сваріть себе або дитину за цей прояв. Тут навпаки, потрібна любов, підтримка та турбота. Допоможіть собі або дитині підтримувати стабільний емоційний і психічний стан. Спробуйте зрозуміти, що тригерить саме вас на таку поведінку і позбудьтесь цих тригерів. Профілактика аутоагресії полягає у підвищенні стресостійкості і у своєчасному лікуванні психологічних травм та психічних розладів.Хоч психологи і говорять, що автоагресія – це захисний механізм, треба розуміти, що це деструктивний і часто неусвідомлений акт. І не варто відкладати лікування. Ви можете звернутись в наш психологічний центр онлайн, якщо Ви знаходитесь не в Україні. Або оффлайн у Києві.

Для того, щоб справитись з цим станом, не обовʼязково потрібна клініка, наші досвідчені психологи допоможуть вам. Наш офіс знаходиться за адресою Україна, Київ, вул. Спаська 8 Б. Також ми працюємо онлайн.