Діагностика аутизму

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) ) – розлад розвитку нервової системи, що виникає через відхилення розвитку головного мозку. Для нього характерні порушення соціальної взаємодії, вербальної та невербальної комунікації і повторювана поведінка. Аутизм у дорослих часто можна розпізнати за тим, що люди уникають спілкування, а також важко сприймають зміну звичного буденного розпорядку дня. Рівень інтелектуального розвитку у людей з РАС дуже різний – від суттєвих порушень до надзвичайних здібностей. Оскільки це спектр, то він включає різні варіації та синдроми. Від незначних проявів до дуже сильних. Одним із синдромів спектру є синдром Аспергера у дорослих. Це скоріше не захворювання, а особливість розвитку, що впливає на спосіб сприйняття та взаємодії зі світом.

Аутизм невиліковний, проте людина цілком може бути адаптованою до соціального життя. Розлади аутистичного спектру починаються в дитинстві (найчастіше проявляються уже у віці до 5 років), і залишаються в підлітковому, та дорослому періоді. За даними ВООЗ аутизм зустрічається у 1% людей. З кожним роком цей відсоток зростає. Цей зріст повʼязаний як з покращенням діагностики, так і зі збільшенням випадків розладів аутистичного спектру взагалі. В Україні ще двадцять років тому аутизм дітям майже не діагностували, замість нього могли поставити діагноз “розумова відсталість”, “дитяча шизофренія” та інші. Також не діагностували і підлітковий аутизм. Тому зараз, вже дорослі люди, можуть вперше дізнатись про розлад аутистичного спектру у себе. Діагностика аутизму дуже важлива, бо багато з тих, хто на нього страждає, мають також похідні проблеми з психічним здоров’ям, такі як тривожність, депресія чи бажання завдати собі шкоди.

Основні ознаки аутизму у дорослих

Фахівці відзначають, що РАС має різні ознаки у дітей та дорослих. Тому важливо знати, як він проявляється саме у дорослих. Найчастіші ознаки людей з РАС:

  • важко розуміють, що думають та відчувають інші;
  • мають високу тривожність через кожен соціальний контакт;
  • важко заводять друзів;
  • складно розуміють та виражають свої емоції та почуття;
  • буквально розуміють слова, не розуміють сарказму;
  • щодня дотримуються однакового розпорядку дня;
  • уникають зорового контакту з іншими людьми.

Аутизм дорослих може по-різному проявлятися у чоловіків та жінок. Зазвичай, у жінок прояв симптомів менш виражений. І їх форма РАС дозволяє їм, здебільшого, краще справлятись з соціальними контактами.

Дорослі люди з РАС можуть не сприймати обійми, поцілунки, як і будь-які інші доторки. Спроби оточуючих зблизитися розцінюють як обмеження свободи. Також характерна ознака – перфекціонізм. Іноді як симптом може бути консерватизм в одязі, їжі, звичках, роботі. Проте Завдяки цій сталості, такі люди часто досягають дуже хороших результатів у певних діях, доводячи їх до досконалості.

Вилікувати аутизм неможливо, але знаючи про діагноз РАС, можна навчитись з ним жити та максимально добре адаптуватись до соціального життя.

small img

Діагностування РАС у дорослих

Ще кілька десятиліть тому не було відомо, як діагностувати аутизм у дорослих. Адже не було підходящих для цього методик. Зараз же для діагностики розладів аутистичного спектру використовують  кілька методів, зокрема, тест ADOS.  Діагностика РАС можлива і для дітей, і для підлітків, і для дорослих. Методика складається з чотирьох модулів, які направлені на певну категорію учасників. Тож, кожному досліджуваному буде запропонований лише один модуль, тут визначальними будуть вік та рівень розвитку. Єдина категорія, для якої цей діагностичний тест не підходить, це підлітки та дорослі, які не говорять. ADOS тест для дорослих фокусується на спостереженні за соціальною поведінкою та спілкуванням. Цей метод є стандартизованим та дозволяє діагностувати незалежно від культурного контексту. ADOS діагностика має такі етапи: записуються спостереження, які потім кодуються та ставиться діагноз.

Якщо вам актуальна діагностика аутизму у дорослих, звертайтесь до нас. Психологічний центр “Зебра” знаходиться в серці Києва.  Ми проводимо ADOS тест і ціна такої діагностики досить демократична. У нас працюють висококваліфіковані спеціалісти, які допоможуть вам і з діагностикою, і з подальшою терапією, якщо буде потрібно. Для тих, хто знаходиться не в Україні та не в місті Київ, діагностика ADOS можлива і онлайн. Після діагностики ви отримаєте результати обстеження та у випадку діагностування розладу, пояснення та рекомендації, методи допомоги, та їх ефективність. Наші рекомендації базуватимуться на міжнародних протоколах. Терапевтичний план лікування та підтримки складається індивідуально в кожному клінічному випадку.

Діагностика РАС у дорослих важлива, адже чесна оцінка ситуації може прояснити для людини певні симптоми. Якщо людина обізнана у своєму діагнозі, вона може скорегувати своє життя, а також пояснити собі та оточуючим, що з нею відбувається.

РАС не є вироком. Можливо, в деяких професіях розвиток буде обмежений. Проте, люди з аутизмом дуже добре проявляються у сферах, де можна мінімізувати контакт із людьми (або працювати онлайн) і немає обмежень у розкритті свого потенціалу – це успішні програмісти, дизайнери, художники, композитори. Головне розуміти свої особливості та знати, як з ними бути.