Низька самооцінка

Самооцінка впливає на все наше життя, на те, які рішення приймаємо, що собі дозволяємо та що забороняємо. По суті це ставлення людини до самої себе, відчуття себе відносно інших, оцінка своїх можливостей.

Психологія розглядає такі види самооцінки: низьку, високу та адекватну. І найкращим є адекватний варіант. Бо людина з адекватною самооцінкою усвідомлює, чого вона варта, на що здатна, які в неї є можливості. Усвідомлює і свої обмеження та реальний стан речей. Здається важливим говорити про те, як впливає на якість життя самооцінка та її види.

Низька самооцінка не дає людині можливості реалізувати весь свій потенціал. Адже подумки такий індивід вважає себе нездібним, нецікавим, непотрібним, нецінним. А люди з високою самооцінкою, якщо вона є необ’єктивною, часто переоцінюють свої можливості і свій потенціал, що теж заважає у житті. І лише адекватна самооцінка може гарантувати зрілий, дорослий погляд на себе та свої можливості.

Ознаки низької самооцінки – невпевненість в собі, складнощі в побудові стосунків, страх нових дій. Людина з заниженою самооцінкою складно відмовляє іншим і в результаті погоджується на невигідні для себе пропозиції. Часто на занижену самооцінку може вказувати така ознака, як недбалість в одязі, сутулість. Така особистість схильна до порівняння себе з іншими людьми, може завищити уявлення про їх ідеальність, знецінення себе та своїх дій. І при цьому може суттєво занизити очікування від самої себе.

Люди, що мають ознаки низької самооцінки, надають багато уваги думкам інших про себе, жаліють себе і думають, що безсилі щось змінити, гостро реагують на критику, бо вірять їй. Мають складнощі  з висловлюванням своїх бажань та потреб. Не помічають здатність контролювати і впливати на своє життя. Та мають труднощі з прийняттям компліментів та приємних слів у свій бік. Це головні ознаки, що самооцінка занижена.

Причини та наслідки низької самооцінки

Занижена самооцінка часто бере свій початок ще в дитинстві, коли на формування психіки дитини впливає все – батьки, вчителі, фільми, книжки, інші люди. Дитина може робити щось, що в неї не виходить, або виходить не так, як вона очікувала і вона може з цього зробити висновок про свою неспроможність. Зазвичай рівень самооцінки вищий у тих дітей, батьки яких підтримуючі, дають простір для спроб та невдач. Безумовне прийняття з боку батьків допомагає відчути себе захищеним і здібним. На жаль, на зараз, Україна не дуже славиться толерантним підходом до виховання. Ми все ще маємо складності з тим, щоб виховувати дітей в любові і прийнятті, а не критикувати за кожен промах. Але якщо ж дитину багато критикували, сварили за найменшу невдачу, висміювали, ігнорували, це достатня причина, щоб сформувалась низька самооцінка.

Самооцінка підлітка продовжує формуватися. І критика щодо його зовнішності, успіхів у навчанні, реакція на будь-які дії сприймається ще вразливіше ніж в дитинстві. Підлітки часто можуть оцінювати себе, порівнюючи з однолітками. І часто програють у цьому порівнянні.

Самооцінка, що склалась в дитинстві і в підлітковому віці, переходить з людиною і в доросле життя. Якщо спеціально з нею нічого не робити, то вона залишиться такою назавжди.

Здавалося б, ну занижена самооцінка і що. Насправді, від неї напряму залежить поведінка людини. І не лише вона. Ось деякі наслідки низької самооцінки:

 • відсутність друзів і взагалі близьких стосунків;
 • різні фобії і тривожні стани;
 • прийняття порушення власних кордонів;
 • низький заробіток;
 • нецікава діяльність;
 • нереалізованість у суспільстві;
 • уява, що весь навколишній світ кращий, ніж я;
 • намагання виправдовувати чужі очікування.
small img

Терапія низької самооцінки

Неадекватний рівень самооцінки не є хворобою, тому мало хто задумується про те, що ця проблема може бути вирішена в терапії. Першим кроком в терапії низької самооцінки буде визнання цього факту: що так, я людина з заниженою самооцінкою. Бо лише після визнання і усвідомлення проблеми можна братись до її вирішення. Звісно, найкращим рішенням буде звернутись до психолога і розпочати психотерапію. Зараз це доволі просто зробити, навіть онлайн. В терапії у Вас буде можливість отримати підтримку, інший досвід взаємин, в яких не засуджують, побачити власний паттерн поведінки і змінити його.  За допомогою терапії відбудеться дослідження тригерів, які запускають негативні думки про себе. Ви зможете почати усвідомлено ставитись до себе, скорегувати негативні думки. Якщо ви в Києві, зверніться в наш психологічний центр і спеціалісти, які мають високий рівень професійної підготовки, допоможуть вам вирішити основний запит щодо самооцінки.

Чому ще важливо працювати саме з психологом? Коли ви, як клієнт, ділитиметесь з психологом своїми думками, а у відповідь бачитимете прийняття та співпереживання, це вже стане першим кроком до зміни самооцінки в бік її адекватності. Також психолог зможе пояснити, що самооцінка це скоріше думка, ніж точний факт. А думки ґрунтуються на досвіді. І здобуваючи новий досвід можна змінити і думку про себе.

Якщо ж ви хочете спробувати підняти самооцінку самостійно, без психолога, скористайтесь наступними порадами:

 • оточіть себе людьми, які будуть добрі та некритичні до вас, з ким можна ділитись, не очікуючи критики та осуду;
 • не порівнюйте себе з іншими, всі люди різні;
 • внутрішньо “сперечайтесь” з негативними думками про себе;

Занижена самооцінка це цілий букет із сорому, страху, відчуття провини, невіра в успіх. Вона має великий вплив – знижує рівень життя і робить його неприємним і менш насиченим. Тому нею треба займатись. За допомогою професійного підходу це можна зробити досить швидко. А наші психологи допоможуть в цьому. Ми знаходимось за адресою: Україна, м. Київ, вул. Спаська 8Б. Також працюємо онлайн. Пам’ятайте, що адекватна самооцінка допомагає досягти всього задуманого, підвищити якість життя і не здаватись ще на початку шляху. Тож є сенс з цим працювати.