РДУГ у дорослих

Розлад дефіциту уваги та гіперактивності у дорослих (РДУГ, СДУГ, ADHD) – нейро-біологічний розлад, для якого характерні порушення здатності концентруватись, імпульсивність, гіперактивність. Іноді цей розлад можливий без гіперактивності і, в деякій літературі, таку форму називають просто РДУ. У 2-5% дорослих є цей розлад. Україна теж входить в цю статистику. Дехто дізнається про цей діагноз випадково – пройшовши тест на СДУГ.

Ще кілька десятиліть тому вважалось, що РДУГ може бути виключно у дітей та підлітків, а з віком його можна “перерости”. Така ідея пов’язана з тим, що фактично цей розлад зумовлений недостатнім функціонуванням певних ділянок мозку, які відповідають за контроль, планування, утримання уваги. І було прийнято вважати, що з віком ці ділянки мозку починають функціонувати краще і проблема зникає. Проте це не так. Деякі люди, які мали РДУГ в дитинстві, справді в дорослому віці можуть “перерости” або досить добре адаптуватись і компенсувати ці симптоми. Але у багатьох і в дорослому віці спостерігаються проблеми. Гіперактивність у дорослих може зменшитись, а от імпульсивність, складнощі з концентрацією триватимуть. Діагностика СДУГ часто підтверджує цю проблему у дорослих.

Основні фактори, через які виникає розлад дефіциту уваги та гіперактивності це – генетика (якщо у когось з батьків є цей розлад, з великою ймовірністю він може бути і у дитини), середовище і соціальна складова (діти, які в дитинстві мали недостатньо безпечне середовище, мають більше ризиків), проблеми під час розвитку (якщо були проблеми з центральною нервовою системою в значущі періоди розвитку).

Типи РДУГ

Виділяють три типи РДУГ:

 • РДУГ з посиленою гіперактивністю (людина не може всидіти на місці, перебиває співрозмовника, імпульсивно реагує, метушиться, емоційно реагує, не може дочекатись своєї черги);
 • Розлад дефіциту уваги та гіперактивності з посиленою неуважністю (людина не може зосередитись на завданні, відчуває труднощі з організацією інформації, важко виконує чужі інструкції, швидко втрачає суть розмови);
 • РДУГ змішаного типу (може комбінувати будь-які прояви попередніх двох типів).

РДУГ діагностика може виявити в тому числі і тип розладу. Розлад дефіциту уваги та гіперактивності є фактором ризику і для розвитку супутніх захворювань – розлади настрою (в т.ч. депресію), тривожних розладів різних форм залежностей.

small img

Симптоми СДУГ (ADHD)

Часто доросла людина може не підозрювати, що має РДУГ, вона просто знає, що має складнощі з виконанням повсякденних справ, інструкцій і з концентрацією. Може чути від інших, що вона лінива, неуважна і треба “просто перестати лінуватись і краще сконцентруватись”, але так не працює. Деякі необізнані люди навіть можуть вважати, що розлад дефіциту уваги та гіперактивності це вигадана хвороба. Але це справжній діагноз. Тому важливо знати симптоми РДУГ у дорослих:

 • імпульсивність;
 • проблеми з виділенням пріоритетів;
 • складнощі з плануванням і дотриманням планів;
 • проблеми з фокусуванням на задачах (особливо нецікавих);
 • складності з відчуттям часу, запізнення;
 • дезорганізованість;
 • труднощі з сидінням на місці;
 • забудькуватість;
 • проблеми з завершенням справ;
 • труднощі з підтриманням мотивації;
 • сильна фіксація і концентрація на чомусь, що цікаво.

Це основні симптоми СДУГ у дорослих. Останній пункт часто дивує. Але так, СДУГ зумовлює не лише складності з концентрацією, але і гіперфіксацію  та гіперконцентрацію на чомусь дуже цікавому. Найчастіше це бувають не найекологічніші речі – людина може працювати без сну і відпочинку, якщо задача їй цікава, багато їсти, безупинно грати в комп’ютерні ігри або дивитись серіали. І така поведінка теж може бути проявом РДУГ. Виходить, що основна складність не в тому, що у людини недостатньо фокусу уваги, а в тому, що не вдається його використовувати тоді, коли це потрібно. Увага тримається лише там, де є інтерес. Так само і з активністю, її важко контролювати і вона може бути занадто великою, або трохи зниженою іноді. Тож, умовно можемо називати цей розлад синдром порушення активності та уваги.

Діагностика і допомога

 1. Вважається, що РДУГ зʼявляється в дитячому віці. А отже діагностика СДУГ у дорослих починається з того, що важливо згадати, в якому віці ці симптоми почали проявлятись. Діагностика РДУГ у дорослих можлива тоді, коли симптоми є сильно вираженими та сталими і критично впливають на якісь сфери життя. Для того, щоб зрозуміти, чи варто звертатись за діагностикою до лікаря, можна пройти опитувальники онлайн. Зазвичай такий тест на РДУГ у дорослих, досить швидкий і зрозумілий.  Треба підтвердити або заперечити названі ознаки у себе. За його результатами не можна самостійно діагностувати РДУГ, але ці результати можуть стати приводом звернення до лікаря. Зазвичай для діагностування РДУГ звертаються або до психіатра, або до клінічного психолога. В нашому психологічному центрі є спеціалісти, які проводять таку діагностику.  Діагностика РДУГ у дорослих в Києві доступна в нашому офісі, або є онлайн.

  ADHD у дорослих не лікується, але корегується медикаментозно (щоправда в Україні є проблеми з доступністю таких ліків) та психотерапією. Найчастіше використовується метод когнітивно-поведінкової терапії, хоча і інші методи теж добре підійдуть.

  Завдяки психотерапії людина може почати більш усвідомлено дивитись на своє життя. Внести певні корективи в свою поведінку. Навчитись організовувати своє життя і роботу таким чином, щоб бути ефективним. Запрошуємо в Київ, щоб пройти діагностику у наших спеціалістів. Адже допомога існує. Можна значно знизити ступінь проявів симптомів розладу та нівелювати труднощі, з якими стикається людина.