ПАНІЧНІ АТАКИ. ЯК РОЗПІЗНАТИ, ЩО РОБИТИ?

Панічні атаки в останні роки стали своєрідним мемом, величезна кількість людей діагностують їх у себе, не розуміючи, що це таке насправді.

Паніка або «пікова» тривога – це стародавній фізіологічний стан, який може переживати кожна людина, але далеко не всі панічні переживання є панічною атакою і вимагають лікування.

Розберімося.

Що ж таке саме панічна атака?

Панічною атакою НЕ Є відчуття інтенсивної тривоги, яке викликане певною ситуацією навколишнього середовища. Наприклад, студент перед іспитом може переживати паніку, або пацієнт перед складною операцією.

При цьому, у людини можуть спостерігатися різні схожі на панічну атаку симптоми.

Також атаками не називають ситуацію хронічної тривоги, яка триває годинами, днями та характеризується різними соматичними симптомами.

ЩО ПРИЗВОДИТЬ ДО ПАНІЧНИХ АТАК?

На це питання навряд чи можна відповісти однозначно, спробуємо пояснити від зворотного – атаку не провокує спокійне щасливе життя. Швидше, життя може здаватися таким через велику кількість уникнення або витіснення реальних відчуттів і почуттів.

Найчастіше, в основі панічної атаки лежить внутрішній конфлікт. наприклад:

  • Суперечливі стосунки, в яких нестерпно перебувати та важливо припинити, АЛЕ, з якихось причин, це неможливо.
  • Хочу звільнитися від маминого контролю над моїм життям і стати самостійною, але, якщо я собі це дозволю, моя мама захворіє і помре.
  • Хочу випити келих вина і боюся стати алкоголіком.
  • Внутрішні конфлікти часто неусвідомлені, але вони здатні породжувати тривогу різної природи. Саме вона і буде опорною конструкцією панічної атаки.
15
Depositphotos 244764734 ds 11111
img
ЩО НАПЕВНО ХАРАКТЕРИЗУЄ ПАНІЧНУ АТАКУ?

Виникає без контексту, «на рівному місці», «як грім серед ясного неба», «раптово» в будь-який час доби, навіть уві сні. Цікаво, що атаками уві сні часто страждають вольові люди, схильні до гіперконтролю.

Тривалість атаки завжди вимірюється хвилинами.

• Присутнє відчуття зміненості навколишньої дійсності – час ніби зупинився або перестав відчуватися, світ став як в тумані або як під водою, все навколо наче ледве рухається.

• Зміненість власного я – клієнти часто описують себе як: задерев’янілий, божеволію, вмираю або втрачаю свідомість, неначе тіло не моє.

• Супроводжуються соматичними симптомами – холодні кінцівки, дискомфорт в області живота, грудях, ватяні ноги або руки, прискорене серцебиття, пітливість, порушення дихання різного характеру.

• Пікова тривога або паніка, яка є опорною конструкцією атаки і її причинно-наслідковим ядром.

ПРО ЩО МОЖЕ БУТИ ЦЯ ТРИВОГА?

Часто, це страх залишитися на самоті – зі мною щось трапитися, мені ніхто не допоможе, я можу померти.

Тривогу породжують фантазії про божевілля, ненормальність, про неадекватну поведінку, що відторгається суспільством. У таких людей є значна система заборон – не можна висловити свою думку, одягати якийсь одяг, голосно говорити, робити те, що хочеться і т.д.

Нерідко тривога пов’язана з відчуттям себе в замкненому просторі, з якого немає виходу. У ній віддзеркалюється відкладання важливих виборів і рішень на безрік, процес вибору замінюємо іншими діями – переглядом серіалу, сексом, роботою, алкоголем.

Всі ці тривожні фантазії вимагають усвідомлення, дослідження, перевірки, спроб помітити можливість оптимістичніших фантазій. Це, і багато іншого, є предметом роботи в психотерапії на шляху до зцілення панічних атак.

Зауважу, що один епізод панічної атаки не є достатнім аргументом для встановлення діагнозу – він скоріше вимагає уваги та усвідомлення, оскільки це досить яскравий симптом, і в ньому завжди приховане якесь важливе послання.

У будь-якому випадку, якщо вам знайомі панічні стани, вам необхідна допомога фахівця! Будемо раді допомогти!