Панічні атаки при вагітності

Панічні атаки при вагітності можуть дуже лякати, особливо, якщо це перший досвід або вже великий термін вагітності. Вагітність сама по собі може викликати тривогу, хвилювання і, в певній мірі, стрес. Через це відбувається сильний викид адреналіну, збивається дихання, що і може спровокувати паніку.

Що таке панічна атака

Панічна атака – це сильне і раптове відчуття тривоги, страху, паніки. Зазвичай без помітної причини та загрози життю. Проте, відчуття такі інтенсивні, що на декілька хвилин людина може подумати, що у неї серцевий напад, зупинка дихання і що вона помирає. Такий стан може дуже погіршити функціонування, і викликати страх за розвиток дитини, хоча вважається, що він не є небезпечним для життя.

Ознаки панічних атак:

 • підвищене потовиділення;
 • страх смерті;
 • задишка;
 • запаморочення;
 • страх збожеволіти;
 • відчуття холоду або жару;
 • прискорене серцебиття;
 • сильна тривога;
 • відчуття нереальності.

Це можуть бути або всі симптоми разом, або декілька з них. Зазвичай весь цей раптовий напад триває до 10 хвилин. Якщо це один симптом, він може відноситись і до інших захворювань (проблеми з серцем, ЦНС, ендокринною системою). Тому діагноз має ставити лікар.

Панічні атаки у вагітних не є особливими. І проходять з тими ж симптомами, як і у інших людей. Але можуть також супроводжуватися страхом за виношування вагітності. Жінка в такому стані має пам’ятати, що дуже важливо зберігати спокій та емоційну стабільність, щоб не нашкодити собі і дитині. Щоб знизити можливість панічних атак, рекомендується регулярно робити фізичні вправи, гуляти, висипатись, відпочивати, слідкувати за диханням і медитувати. За таких умов панічні атаки під час вагітності скоріш за все мають шанси не виникнути.

small img

Причини панічних атак

На сьогодні немає точної інформації про причини панічних атак, але це не вік і не стать. Проте, є відомі тригери, які можуть запустити цей розлад. Це:

 • травматичний досвід і часті думки про нього;
 • велика кількість стресу в житті;
 • різні фобії;
 • депресія;
 • соматичні захворювання (астма, діабет, проблеми з щитоподібною залозою);
 • загальна тривожність.

Панічні атаки у вагітних часто можуть ставатись під час сну. Причина приступу може бути у зміні рівня гормонів у крові, занепокоєння про майбутні пологи, здоров’я дитини. Панічні атаки при вагітності також можуть бути викликані недостатністю повітря в кімнаті, через защемлення або спазм нервів у шийному або грудному відділах хребта та супроводжуватися ускладненим диханням.

Якщо Ви вагітна і ваше місце перебування це Київ, чи в цілому Україна, то тривожний фон, який зараз є, може дуже хвилювати. Звісно, панічні атаки можуть виникати і на фоні війні. Це часта причина зараз.

Але встановити діагноз і причину має лікар. Доцільно звернутись з цією проблемою до невролога. А щоб взяти контроль над проявами паніки, і не страждати від панічних приступів, важливо підтримувати свій психологічний стан і ментальне здоров’я та визнати, що тут потрібна допомога ще й психолога. Тим більше, що медикаментозне лікування часто є забороненим для вагітних. А отже, саме психотерапія може стати чи не єдиним виходом. Навіть якщо у цей період ви маєте можливість працювати з психологом лише онлайн.

Що робити під час панічної атаки

Перш за все пам’ятати, що панічна атака хоч і неприємна, але вона не є загрозою для життя. Зосередьтесь на диханні. Вдихайте через ніс, глибоко видихайте через рот. Оскільки під час приступу існує підвищений ризик стану дереалізації, важливо повертати себе в життя. Спробуйте зосередитись на тому, що ви бачите і що не рухається. Можете спробувати роздивитись якийсь предмет, щоб повернути фокус зору.

Панічні атаки під час вагітності хоч і можуть лякати сильніше, ніж зазвичай, проте додаткових ускладнень не несуть. І поводитись з ними треба так само. Дихати, зосередитись на якомусь предметі, нагадувати собі, що це короткочасно і зараз мине. Якщо є можливість, присядьте десь на зручне місце, щоб мати можливість розслабити тіло та не затискати живіт, щоб дихання могло відбуватись вільніше. Дихальні практики допоможуть запустити кисень в організм, щоб дитина була в безпеці. Якщо під час нападу на вас є незручний одяг, що стягує, краще його зняти.

Отже, щоб позбутись панічних атак, варто звернутись до психолога. Досвідчений спеціаліст допоможе Вам опрацювати симптоми, допоможе опанувати дихання та інші тілесні вправи для самостійного подолання паніки. З психологом ви опрацюєте свої страхи і глибинні травми, зможете знизити рівень тривожних думок, які можуть викликати ПА. У нашому психологічному центрі, що знаходиться в серці України – в Києві, працюють саме такі спеціалісти. Які допоможуть подолати панічні атаки. Консультації можливі також онлайн.