НАШ БЛОГ

ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ
Для чого люди звертаються до психотерапевта?
Для чого люди звертаються до психотерапевта?

Ми потребуємо психологічної допомоги коли нас щось турбує або не влаштовує в життєвій ситуації, водночас ми, в силу різних причин, не можемо знайти підтримку у своєму оточенні або у нас не вистачає сил, ресурсів і знань, щоб впоратися самостійно.

 

Робити щось для зміни власного життя – шлях досить сміливих людей. Сміливих, але вразливих. Не залишати себе в складних життєвих обставинах, боротися за свій добробут і комфорт, визнати своє безсилля і потребу в допомозі. Це важкий шлях, який вимагає певного ризику. Не зрозуміло, що попереду, хто зустріне в кабінеті, хто такий психотерапевт, з чим доведеться зіткнутися в терапевтичному процесі. І тоді ми ризикуємо, але вибираємо шлях змін. У нас є готовність йти на цей ризик при відсутності гарантій.

 

Оскільки жити так, як нині, вже не влаштовує. В цьому ризику та рішучості є велика сміливість і позиція “не покидати себе”, допомогти собі. У цьому також великий кредит довіри до фахівця і надія, що життя буде краще. Будь-яка людина в різні періоди свого життя може бути уразливою, переживати горе або втрату стосунків, може заплутатися, не бачити виходу, відчувати себе слабкою, втратити контакт із собою.

 

Іноді ситуація, в якій ми опинилися, вже настільки важка, що власними силами та ресурсами важко знайти вихід або полегшити свій стан. У цьому випадку доречно звернутися за допомогою до психотерапевта.

 

Основні питання, з якими можна звертатися за допомогою:

– Знайомство з собою, розуміння своїх емоцій і реакцій, установок і позицій.

– Проблеми у спілкуванні та стосунках.

– Проблеми із самооцінкою.

– Психологічні травми, наслідки сексуального та фізичного насильства.

– Стрес і депресія, емоційне вигорання, апатія, втрата сенсу життя.

– Фобії, панічні атаки, переживання тривоги, страхи.

– Життєві кризи.

– Конфлікти.

– Залежності та співзалежності.

– Самопізнання.

 

Звернувшись за психологічною допомогою можна якісно підвищити свій рівень життя, побудувати хороші, добрі стосунки з собою, навчитися самопідтримки, знайти сили та ресурси, щоб впоратися з важкими ситуаціями.

Чим відрізняється психотерапевт від психолога і психіатра?
Чим відрізняється психотерапевт від психолога і психіатра?

Психолог – людина, яка закінчила вищий навчальний заклад і має спеціальність «Психологія» («наука про душу»). Це гуманітарна дисципліна, яка вивчає психічну діяльність. Психолог має цінні знання про людське функціонування, як на індивідуальному, так і на соціальному рівні (соціальна психологія).

 

Освіта такого штибу дає можливість обіймати посади в різних установах, де важлива робота з людьми, наприклад, працівник відділу кадрів або психолог у школі. Також психологи можуть проводити індивідуальне консультування з різних питань і психологічну діагностику.

 

Психіатрія («лікування душі») – це лікарська спеціальність, яка вимагає навчання у вищому медичному закладі та успішного проходження інтернатури в якості післядипломної освіти. Лікарі-психіатри володіють знаннями про психічні розлади, здатні їх діагностувати та призначати медикаментозне лікування.

 

Психотерапія («лікування душі») – окрема наука, яка вивчає і структурує немедикаментозні методи лікування психічних розладів, а також поліпшення якості життя людини.

Як довго потрібно відвідувати психотерапевта?
Як довго потрібно відвідувати психотерапевта?

В процесі психотерапії відбувається аналіз того, що заважає людині справлятися з труднощами самостійно, що перешкоджає особистісним змінам.

 

Подальша робота полягає в пошуку потенціалу або “нарощуванні” спеціальними техніками прихованих можливостей людини, щоб вона могла самостійно справлятися з труднощами. Це дає можливість людині самій знаходити надійні способи розв’язання проблем, пробувати їх в умовах терапевтичного простору і потім потихеньку вводити їх у своє реальне життя.

 

При цьому необхідно розуміти, що кожна людина рухається до мети зі своєю швидкістю. Навіть якщо терапевт бачить коротші шляхи, він повинен рухатися в темпі клієнта, не прискорюючи події та не нав’язуючи свого бачення.

 

Рух або прогрес відбувається тоді, коли людина психологічно стає готовою до змін. І так, часом на це йде багато часу. Психотерапевт дає клієнтові можливість самому сформувати розуміння і розв’язання проблеми, необхідність усвідомити та взяти відповідальність за своє життя на себе.

Хто ходить до психотерапевта?
Хто ходить до психотерапевта?

На сьогодні збільшується кількість людей, що звертаються по професійну допомогу психолога. Це перестало сприйматися як щось дивне і ганебне. Записуються на консультації психологічно здорові люди, які піклуються про ментальне здоров’я своє та своїх близьких.

 

Сьогодні батьки приводять дітей до дитячих і підліткових психологів, пари приходять на сімейні консультації та, звичайно, дорослі люди, які потрапили у складні й заплутані життєві ситуації, відвідують психолога для того, щоб бути в гармонії з собою та оточенням.

 

Спектр клієнтських запитів великий: внутрішні конфлікти, складність в ухваленні рішень, самовизначення, проблеми у взаєминах, позбавлення від зайвого вантажу переживань, страхи/фобії, незадоволеність життям, апатія, емоційна нестабільність і т.д.

 

У доброзичливій та безпечній атмосфері психолог разом з Вами допоможе розібратися у темах, що Вас бентежать.

Чи є залежність від психотерапії?
Чи є залежність від психотерапії?

Переживання пов’язані з можливістю потрапити у залежність від психотерапії природні та зрозумілі. Ці переживання з’являються зі страхів, упереджень і побоювань пов’язаних з певними міфами, з історіями інших людей, показаних в популярній культурі або просто від нерозуміння того, чим є робота з психологом.

 

Але чим більше ми занурюємося в психотерапевтичний процес, що більше дізнаємося про психотерапію і як вона працює, то більше ми наближаємося до того результату і того життя, яке нам комфортне та цікаве. Водночас важливо розуміти, що кожна людина рухається зі своєю швидкістю, у своєму темпі та приходить до змін тоді, коли готова до них.

Чи ходять психологи до психологів і навіщо?
Чи ходять психологи до психологів і навіщо?

Це питання розвінчує міф про «всемогутніх» психологів і наближає їх до людей. Звичайно ж, психологи відвідують психологів, і ходять на особисту терапію. Це робиться:

 

– по-перше, на етапі навчання, це найважливіший компонент отримання клієнтського досвіду, це допомагає зрозуміти та відчути, як працює терапія і як клієнт себе в ній відчуває;

 

– надалі, відвідування фахівця служить підтримкою його психічного здоров’я та екологічною підтримкою його роботи.

 

Основним інструментом психолога (незалежно від підходу) все-таки є його особистість. Тому відвідування психолога допомагає фахівцеві не втрачати себе, чи не травмуватися про історії клієнтів, які не зливатися з цими історіями.

 

А також, як і всім іншим, психологам необхідно опрацьовувати свій життєвий досвід. Психологи теж люди, зі своїми життями, кризами та проблемами. Відвідування терапевта є гарантом якості його роботи та здорового функціонування в цілому.

Як проходить перша зустріч з психотерапевтом?
Як проходить перша зустріч з психотерапевтом?

На першій зустрічі з психотерапевтом в процесі знайомства відбувається первинне інтерв’ю і проговорюється контракт.

 

Інтерв’ю – це біографічні дані клієнта. Вік, сімейний стан, професія, склад нуклеарної (батьківської) родини.

 

В усному контракті проговорюються умови роботи: час, вартість, тривалість, кількість сесій, правило оплати пропусків, умови перенесення часу сесій.

Яка оптимальна кількість зустрічей з психологом?
Яка оптимальна кількість зустрічей з психологом?

Якщо ми говоримо про формат психологічного консультування, то тут може бути достатньо 2-3 зустрічей. Такий підхід більш поверхневий, у порівнянні з психотерапією. Мінімальний курс психотерапії в гештальт підході – 10 сеансів з щільністю 1-2 зустрічі на тиждень.

 

Така кількість необхідна для того, щоб клієнт міг відчути перші результати роботи. Надалі людина, разом із терапевтом, вирішує скільки необхідно співпрацювати надалі. Спеціаліст може рекомендувати приблизні часові межі, але важлива в першу чергу позиція самого клієнта.

 

Комусь достатньо десяти сеансів, хтось відвідує психотерапевта пів року, рік або більше. Ми формуємося в різному середовищі з індивідуальними рисами характеру, тому темп у кожного свій. Деякі обирають постійно бути в терапії, що теж має сенс. В цілому важливо розуміти, що те, що формувалося роками або навіть десятками років, не може бути виправлено за кілька сеансів.

 

Тому психотерапія, на жаль чи на щастя, не має такої ж динаміки, як, наприклад, лікування інфекційних захворювань, у яких є чіткі часові межі.

Прев'ю