НАШ БЛОЖЕК

ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ
Для чого люди звертаються до психотерапевта?
Для чого люди звертаються до психотерапевта?

Ми потребуємо психологічної допомоги, коли нас щось турбує або не влаштовує в життєвій ситуації, при цьому ми в силу різних причин не можемо знайти підтримку в своєму оточенні, або у нас не вистачає сил, ресурсів і знань, щоб впоратися самостійно.

Робити щось для зміни власного життя – шлях досить сміливих людей. Сміливих, але вразливих. Чи не кидати себе в складних життєвих обставинах, боротися за своє благополуччя і комфорт, визнати своє безсилля і потреба в допомозі. Це важкий шлях, який вимагає піти на певний ризик. Не ясно, що попереду, хто зустріне в кабінеті, що вдає із себе психотерапевт, з чим доведеться зіткнутися в терапевтичному процесі. І тоді ми ризикуємо, але вибираємо шлях змін. У нас є готовність йти на цей ризик при відсутності гарантій.

 

Тому що жити так, як в поточній життєвій ситуації, вже не влаштовує. В цей ризик і рішучості проявляється велика сміливість і позиція “не кидати себе”, допомогти собі. У цьому також великий кредит довіри до фахівця і надія, що життя буде краще. Будь-яка людина в різні періоди свого життя може бути уразливим, переживати горе або втрату відносин, може заплутатися, що не бачити виходу, відчувати себе слабким, втратити контакт з собою.

 

Іноді ситуація, в якій ми опинилися, вже настільки важка, що власними силами і ресурсами важко знайти вихід або полегшити свій стан. У цьому випадку доречно звернутися за допомогою до психотерапевта.

 

Основні питання, з якими можна звертатися за допомогою:
– Знайомство з собою, розуміння своїх емоцій і реакцій, установок і позицій.
– Проблеми в спілкуванні і відносинах.
– Проблеми з самооцінкою
– Психологічні травми, наслідки сексуального та фізичного насильства.
– Стрес і депресія, емоційне вигорання, апатія, втрата сенсу в житті.
– Фобії, панічні атаки, переживання тривоги, страхи.
– Життєві кризи.
– Конфлікти.
– Залежності і співзалежності.
– Самопізнання.

 

Звернувшись за психологічною допомогою, можна якісно підвищити свій рівень життя, побудувати хороші, добрі відносини з собою, навчитися самопідтримки, знайти сили і ресурси, щоб впоратися з важкими ситуаціями.

Чим відрізняється психотерапевт від психолога і психіатра?
Чим відрізняється психотерапевт від психолога і психіатра?

Психолог – людина, який закінчив вищий навчальний заклад і має спеціальність «Психологія» ( «наука про душу»). Це гуманітарна дисципліна, яка вивчає психічну діяльність. Психолог має цінні знаннями про людський функціонуванні, як на індивідуальному, так і на соціальному рівні (соціальна психологія).

 

Утворення такого роду дає можливість займати посади в різних установах, де важлива робота з людьми, наприклад, в якості працівника відділу кадрів або психолога в школі. Також психологи можуть проводити індивідуальне консультування з різних питань і психологічну діагностику.

Психіатрія ( «лікування душі») – це лікарська спеціальність, яка вимагає навчання у вищому медичному закладі і успішного проходження інтернатури в якості післядипломної освіти. Лікарі-психіатри володіють знаннями про психічні розлади, здатні їх діагностувати і призначати медикаментозне лікування.

 

Психотерапія ( «лікування душі») – окрема наука, яка вивчає і структурує немедикаментозні методи лікування психічних розладів, а також поліпшення якості життя людини.

Як довго потрібно відвідувати психотерапевта?
Як довго потрібно відвідувати психотерапевта?

В процесі психотерапії відбувається аналіз того, що заважає людині справлятися з труднощами самостійно, що перешкоджає особистісних змін.

 

Подальша робота полягає в пошуку потенціалу або “нарощування” спеціальними техніками прихованих можливостей людини, щоб він міг сам справлятися з труднощами, що дає можливість людині самій знаходити найвірніший спосіб вирішення проблеми, пробувати його в умовах терапевтичного простору і потім потихеньку вводити його в свою реальну життя.

 

При цьому необхідно розуміти, що кожна людина рухається до мети зі своєю швидкістю. Навіть якщо терапевт бачить коротші шляхи, він повинен рухатися в темпі клієнта, що не прискорюючи події і не нав’язуючи свого бачення.

 

Рух або прогрес відбувається тоді, коли людина психологічно стає готовий до змін. І так, часом на це йде достатній час. Психотерапевт дає клієнтові можливість самому сформувати розуміння і вирішення проблеми, необхідність усвідомити і взяти відповідальність за своє життя на себе.

Хто ходить до психотерапевта?
Хто ходить до психотерапевта?

На сьогоднішній день збільшується кількість людей звертаються за професійною допомогою до психолога. Це перестало сприйматися як щось дивне і ганебне. Записуються на консультації психологічно здорові люди, які піклуються про ментальному своє здоров’я і своїх близьких.

Сьогодні батьки приводять дітей до дитячих і підліткових психологам, пари приходять на сімейні консультації та, звичайно, дорослі люди, які потрапили в складні й заплутані життєві ситуації відвідують психолога для того, щоб бути в гармонії з собою і оточуючими.

Спектр клієнтських запитів великий: внутрішні конфлікти, складність в ухваленні рішення, самовизначення, проблеми у взаєминах, позбавлення від зайвого вантажу переживань, страхи фобії, незадоволеність життям, апатія, емоційна нестабільність і т.д.

У довірчій і безпечній обстановці психолог разом з Вами допоможе розібратися в хвилюючих Вас темах.

Чи є залежність від психотерапії?
Чи є залежність від психотерапії?

Переживання пов’язані з можливістю потрапити в залежність від психотерапії природні і зрозумілі. Ці переживання з’являються з страхів, упереджень і побоювань пов’язаних з певними міфами, з історіями інших людей, показаних в популярній культурі або просто від нерозуміння того, що являє собою робота з психологом.

 

Але чим більше ми занурюємося в психотерапевтичний процес, чим більше дізнаємося про психотерапію і як вона працює тим більше ми наближаємося до того результату і того життя, яка нам комфортна і цікава. При цьому важливо розуміти, що кожна людина рухається зі своєю швидкість, в своєму темпі і приходить до змін тоді, коли готовий до них.

Чи ходять психологи до психологів і навіщо?
Чи ходять психологи до психологів і навіщо?

Це питання розвінчує міф про «всемогутніх» психологів і наближає їх до людського. Звичайно ж, психологи відвідують психологів, і ходять на особисту терапію. Це робиться для того:

– по-перше на етапі навчання, це найважливіший компонент отримання клієнтського досвіду, це допомагає зрозуміти і відчути, як працює терапія і як клієнт себе в ній відчуває;

– в подальшому, відвідування фахівця служить підтримкою його психічного здоров’я та екологічної підтримкою його роботи.

Основним інструментом психолога (незалежно від підходу) все-таки є його особистість. Тому відвідування психолога допомагає фахівцеві не втрачати себе, чи не травмуватися про історії клієнтів, які не зливатися з цими історіями.

 

А також, як і всім іншим, опрацьовувати свій життєвий досвід. Психологи теж люди, зі своїми життями, кризами і проблемами. Відвідування терапевта є гарантом якості його роботи і здорового функціонування в цілому.

Як проходить перша зустріч з психотерапевтом?
Як проходить перша зустріч з психотерапевтом?

На першій зустрічі з психотерапевтом в процесі знайомства відбувається первинне інтерв’ю і проговорюється контракт.

 

Інтерв’ю – це біографічні дані клієнта. Вік, сімейний стан, професія, склад нуклеарной (батьківської) родини.

В усному контракті проговорюються умови роботи: час, вартість, тривалість, кількість сесій, правило оплати пропусків, умови перенесення часу сесій.

Яка оптимальна кількість зустрічей з психологом?
Яка оптимальна кількість зустрічей з психологом?

Якщо ми говоримо про формат психологічного консультування, то тут може бути досить 2-3 зустрічей. Такий підхід більш поверхневий, на відміну від психотерапії. Мінімальний курс психотерапії в гештальт підході – 10 сеансів з щільністю раз-два в тиждень.

 

Така кількість необхідно для того, щоб клієнт міг відчути перші результати роботи. Надалі людина вирішує разом з терапевтом, скільки необхідно співпрацювати. Спеціаліст може рекомендувати приблизні часові рамки, але важлива в першу чергу позиція самого клієнта.

Кому-то досить навіть десяти сеансів, хтось відвідує психотерапевта півроку, рік або більше. Ми формируемся в різному середовищі з індивідуальними рисами характеру, тому темп у кожного свій. Деякі вибирають постійно бути в терапії, що теж має сенс. В цілому важливо розуміти, що те, що формувалося роками або навіть десятками років, не може бути виправлено за кілька сеансів.

 

Тому психотерапія, на жаль чи на щастя, не має такої ж динаміки, як наприклад лікування інфекційних захворювань, у яких є чіткі часові рамки.