Подумаю про це завтра або кілька слів про синдром відкладених справ

Що це таке?

Прокрастинація – це такий спосіб організації життя, коли людина свідомо чи ні відкладає «на завтра» справи, ухвалення важливих, часто неприємних, рішень, різні ініціативи, і це «завтра» ніколи не настає або настає повз низку відстрочень. У більшості випадків відстрочення чого-небудь пов’язане з неприємним або важким, це спосіб уникнення. Коли я, наприклад, не хочу писати звіт про виконану роботу, я знайду багато інших невідкладних справ або бажань, які потребують виконання тут і тепер. Коли мені не комфортно з людиною, у мене буде маса термінової роботи для того, аби не зустрітися.

Чим це загрожує?

Синдром відкладених справ, безумовно, не вирок, і водночас він часто є причиною незадоволеності, низької самооцінки, ряду професійних або особистих труднощів. Навряд чи одну відкладену справу варто вважати проблемою і викликати невідкладну допомогу, проте регулярність такого способу організації свого життя, коли склалася звичка відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні, є тривожним дзвіночком і навіть, в деяких випадках, вищою формою його прояву – синдрому відкладеного життя. Крім того, відкладені справи супроводжуються проживанням хронічного сорому, провини, страху, тривоги, злості, відчаю та інших почуттів, що забирає частину нашого ресурсу, енергії, організовує різні тілесні симптоми, сприяє хронічної втоми, поганому настрою, дратівливості.

pic
Напевно, багато хто з вас пам'ятає цю чарівну фразу головної героїні «Віднесених вітром» – подумаю про це завтра, яка звучала лейтмотивом книги та фільму і стала вживаним фразеологізмом. Думаю, багатьом знайомий такий спосіб життя.

Чому ми відкладаємо справи на завтра?

Найчастіше причинами неусвідомленого відкладання справ «на потім» є своєрідне маскування справжніх намірів під бажання щось робити. («Я взагалі-то хочу уникнути зустрічі з тобою і тому у мене хронічний аврал на роботі»). Часто відкладені справи супроводжуються не усвідомленими страхом сорому – людина боїться «не змогти» або зробити не так, бо буде соромно, або передчуттям неприємного процесу, якого хочеться уникнути – таким чином, відкладання на потім захищає від хворобливих відчуттів. У моєму досвіді траплялися відкладання справ на завтра в разі, коли справ набагато більше, ніж можливості їх зробити, що може сигналізувати про нечутливості до достатності, до своїх ресурсів і можливостей, про повинність або прагнення відповідати очікуванням інших. Прикладами такого відкладання можуть бути відкладання походу за новим одягом, уникаючи сорому свого зміненого тіла, або відкладання походу в гості до батьків, неусвідомлено уникаючи почуття провини, яке виникає в контакті.

Що важливо робити?

Помічати що відбувається насправді, що я відкладаю і навіщо, усвідомлювати справжні свої потреби, дослідити процес, пробувати по-іншому. Якщо у вашому житті багато досвіду відкладати на завтра або на безрік – це може стати приводом звернутися до психотерапевта і почати цікавий шлях дослідження себе.

small-img