Компульсивне переїдання

Компульсивне переїдання – це розлад у харчовій поведінці, за якого людина не може контролювати розміри порцій і частоту прийому їжі. Слово “компульсивне” означає нав’язливе, примусове. Ми говоримо про переїдання, коли кількість їжі, яка споживається, перевищує ту, яка фізично необхідна організму. Часто цей розлад ще називають емоційне переїдання, оскільки трапляється він на фоні сильних емоційних станів та через стрес. Люди з таким розладом харчової поведінки відчувають нав’язливе бажання поїсти, навіть не відчуваючи при цьому голод.

Симптоми та причини компульсивного переїдання

Які ж симптоми у цього розладу і чи варто підозрювати його у себе, якщо Ви мали неконтрольований прийом їжі, наприклад, на якесь свято? Всі люди в якісь дні можуть з’їсти більше ніж їм треба, або ніж вони звикли. Це не є розладом харчової поведінки. Давайте поговоримо про симптоми, які характеризують компульсивне переїдання:

  • стається через емоційні стани;
  • надмірний прийом їжі через нудьгу, щоб заспокоїти або порадувати себе;
  • дискомфорт від прийняття їжі поряд з іншими людьми, через страх осуду;
  • значні коливання маси тіла;
  • дуже швидке поглинання їжі, напруження;
  • людина може навіть не відчувати, чи смачна їжа, просто їсть;
  • споживання великими порціями, може супроводжуватись нудотою та відчуттям огиди, сорому, провини.

І головна ознака – нездатність самостійно зупинитись їсти і контролювати напади переїдання. Якщо у Вас наявний лише один симптом, скоріше за все, це ще не розлад, а от якщо одразу декілька, або всі, варто звернутись за діагностикою.

У розладу харчової поведінки є психологічні та біологічні причини. Можемо говорити, що є певна психологія переїдання. Проблеми з харчовою поведінкою можуть бути компенсаторним механізмом щодо тривоги, почуття самотності, занепокоєння, можуть відбуватись як відповідь на депресивний стан.

Психогенний фактор є головним чинником у переїданні. Адже саме їжею (грудним молоком) немовля можна заспокоїти. Звичка їсти все, що лежить на тарілці, може привести до цього розладу. Також ця поведінка може бути закладена ще в дитинстві, коли дитину винагороджували смачною їжею, або сварили за залишки на тарілці.

Також порушення харчової поведінки характерні для людей, які неспроможні розпізнавати власні почуття та емоції, не вміють з ними справлятись, не можуть “проговорити” свої проблеми. І тоді споживання їжі відбувається як реакція на складні емоції.

Причина переїдання може бути і в тому, що у житті відсутні інші задоволення. Адже їжа здатна швидко (хоч і не надовго) викликати приємні відчуття. І як наслідок, виникає бажання більше їсти. Але замість задоволення приходить переїдання, нудота, огида і часто відчуття провини. Так може розвинутись ще один розлад: булімія.

Це був психологічний чинник. Але не можна відкидати і біологічний, бо ця проблема може мати і генетичний характер. Також вважається, що жінки частіше за чоловіків мають залежність від їжі. Вчені мають гіпотези і досліджують, що певні зміни в мозку впливають на бажання багато їсти. Є дослідження, що у людей, які мають компульсивне переїдання, спостерігається підвищена чутливість до допаміну (нейромедіатор, який відповідає за почуття задоволення та винагороди).

small img

Лікування та профілактика переїдання

Ми поговорили про симптоми та причини, настав час відповісти на наступне запитання: компульсивне переїдання лікування. Чи лікується, чи є якась профілактика? Так, цей розлад піддається корекції, хоч це і не швидкий процес. Треба розуміти, що складність лікування полягає у тому, що це залежність, яка відрізняється від інших. Адже ми не можемо виключити їжу взагалі (як це можна було б зробити з залежністю від алкоголю, наприклад). Так може розпочатись анорексія. Необхідно працювати з кількістю їжі, яку споживає пацієнт та з його ставленням до неї.  Тож, компульсивне переїдання як лікувати. В першу чергу за допомогою психотерапії. Якщо ваше місто проживання Київ,  можете звернутись до нашого центру. Наші спеціалісти працюють з усіма видами розладів харчової поведінки. Така психотерапія може проводитись і онлайн. Ефект буде не менший. Якщо ви зараз знаходитесь не в Україні, то такий варіант може бути вам корисним. Як проходить терапія, чого від неї очікувати? Психолог допоможе дослідити та виявити саме вашу проблему, тригер, який запускає переїдання. Допоможе навчитись розрізняти, розуміти ваші емоції та знаходити інші задоволення окрім їжі. І врешті позбутися цієї проблеми.

На початковій стадії можна спробувати попрацювати самостійно. Це складніше і вимагає зосередженості і витривалості. Жоден метод не буде швидким і легким. Як позбутися компульсивного переїдання?  Важливо слідкувати за тим що і скільки Ви їсте.  І, бажано, завести харчовий щоденник, де слід записувати кожен прийом їжі та настрій, емоції. Щоб потім відслідкувати як кількість їжі пов’язана з емоційними станами. Помітити, як на це впливає стрес. Почати практикувати повільне та усвідомлене харчування. Уникати жорстких та низькокалорійних дієт, не демонізувати їжу.

Але найкраще лікування компульсивного переїдання – це звернення до психолога. Це можна зробити і онлайн. Це так само ефективно, як і зустрічі наживо. А для тих, хто знаходиться в столиці України, запрошуємо до наших спеціалістів на живі зустрічі за адресою м. Київ , вул. Спаська 8Б. Психологи нашого центру знають, як лікувати компульсивне переїдання. Не соромтесь звертатись по допомогу.