ЯК ПЕРЕЖИТИ ГОРЕ І ВТРАТУ БЛИЗЬКОЇ ЛЮДИНИ?

За шкалою стресу втрата близької людини має найвищий бал. І це не просто так. Ми звикли, що діти, друзі, батьки або партнер завжди поруч і не замислюємося, що одного разу нам доведеться жити у світі без близької чи рідної людини.

Кожен раз вранці заварюючи каву собі та коханому ми наповнюємося теплому, цілуючи тім’ячко дитини з його таким особливим дитячим запахом або умовляючи бабусю зняти зі стіни старий килим, адже на дворі 21 століття… і це здається таким звичайним, правильним і гармонійним ….

Але в одну секунду все різко змінюється, і світ перевертається з ніг на голову. Людина йде з твого життя порушуючи звичний сценарій, і ти не знаєш як далі жити в цьому світі, що змінився.

Не завжди оточення може зрозуміти твій стан і проявити терпимість і такт. Часто не сама втрата і шок надовго вибиває людину зі звичної колії, але саме ставлення оточення та відсутність підтримки близьких. Без сумнівів пережите горе назавжди залишить свій відбиток в житті людини, але неможливо бути в його владі вічно. А це означає, що необхідно набратися сил і почати будувати своє життя заново. Розуміння того, що біль, що відчувається всередині, не повинен позбавляти Вас повноцінного життя та може стати відправною точкою для повернення гармонії.

РОЗБЕРІМОСЯ, ЧОМУ МИ ВІД НАРОДЖЕННЯ ЗАПРОГРАМОВАНІ СУМУВАТИ?

У разі втрати близької людини відчутий шок, пережиті емоції тягнуть за собою фізичну слабкість і апатію. Перебуваючи в стані горя ми ніби беремо паузу, щоб відновитися і знову дозволити собі дихати на повні груди. Це потрібно, щоб захистити Вашу психіку від сильного потрясіння. Кілька днів самотності та спокою повинні дати можливість осмислити нові обставини та слугувати початком відновлення. Проте часто буває, що такий стан не проходить і тягнеться місяцями.

Причин на те може бути кілька – неможливість самостійно впоратися з душевним болем. Але ж всі ми чули, що час лікує? Та працює це правило лише тоді, коли з плином часу ми наповнюємо себе іншими емоціями та створюємо нові спогади, які з часом витіснять “хворобливу”.

Ще однією причиною може бути тиск оточення. Зайва нав’язлива турбота близьких або, навпаки, спроби поводитися так, ніби нічого не сталося, не дозволяють зосередитися на власних почуттях. Але хай там як, постійно перебувати в стані горя неможливо, а це означає, що Вам може знадобитися допомога психолога. Для того, щоб зрозуміти, коли слід негайно звертатися до фахівця, докладно розберемо, що таке горе і як з ним впоратися.

05
Depositphotos 244764734 ds 11111
img

ЩО ТАКЕ ГОРЕ? ПРОЯВИ ГОРЯ

Горем заведено називати стан, в якому людина переживає особливо сильне потрясіння у своєму житті. Горе може проявляти себе по-різному. Емоційно у вигляді смутку, апатії, депресії. Фізично – відсутністю апетиту або, навпаки, постійним бажанням їсти, порушенням сну (сонливістю або безсонням), кошмарами. Горе може спровокувати панічні атаки.

Переживаючи горе Ви можете відчувати біль в животі або сильний головний біль, нудоту. Кожна людина переживає горе по-своєму. Деякі можуть взагалі не відчувати жодних емоцій і деякий час вести звичний спосіб життя. Однак, з плином часу горе все одно знайде свій вихід, можливо в абсолютно непередбачуваному вигляді.

П'ЯТЬ СТАДІЙ ГОРЯ

Думаю, Ви неодноразово чули, що людина, яка пережила потрясіння, проходить через п’ять стадій горя: заперечення, гнів, торг, депресія і прийняття. Психологи виділили їх, як етапи прийняття неминучого – чи то втрату близької людини, чи то звістку про важку хворобу, чи то розставання з коханою людиною. Однаково складно переживати будь-яку зі згаданих ситуацій. Але в даній статті ми зосередимося саме на переживанні смерті близької людини.

На стадії заперечення людина як би відкидає інформацію про те, що сталося. Подія здається вигаданою, вона продовжує жити, як жила до того, як сталося непоправне. Стадія заперечення дає можливість психіці відкласти сприйняття події, що травмує, іншими словами – відтягує відчуття болю, щоб не дати людині зійти з розуму.

Перебуваючи в стадії заперечення людина не відчуває ніяких емоцій, намагається жити на автопілоті. Але перебуваючи в запереченні людина не може рухатися вперед, життя йде по замкнутому колу звичних справ. Порушується зв’язок людини з оточенням. Людина відмовляється визнавати, що близької людини більше немає, витісняє його смерть зі свідомості, фантазує про його тимчасову відсутність.

Дана стадія може тривати як кілька хвилин, так і кілька місяців або навіть роки, що вимагає обов’язкової участі фахівця.

Наступна стадія – гнів. Людина відчуває гнітюче почуття провини за смерть близької. Вона звинувачує себе за те, що нічого не зробила, аби вплинути на ситуацію, виказує агресію до інших, злиться на себе, на померлого і всіх у своєму оточенні. Ці почуття здаються обґрунтованими.

Далі – торг. Людина намагається повернутися до нормального життя, але постійно повертається до спогадів про подію, що відбулася. Бажання відчувати позитивні емоції змінюється почуттям провини та безсилля. Такі «емоційні гойдалки» сильно підривають здоров’я.

Після чого настає депресія. Цей стан приходить раптово і може тривати дуже довго. У людини відсутні будь-які бажання, з’являються нав’язливі думки про смерть, її ніщо не радує. Фізичний стан також може погіршуватися. Спроби розглянути своє майбутнє існування без близької людини ще більше погіршують емоційний стан.

Депресія може тягнутися роками та нерідко призводить до спроб суїциду. Це найстрашніший з усіх етапів. Дуже важливо не дати людині зануритися в депресію глибоко і надовго. Допомогти з цим може тільки психотерапевт.

Прийняття вважається початком звільнення від горя. Людина нарешті сприймає подію, що відбулася, і починає замислюватися про те, як вона буде жити далі в обставинах, що склалися. Думки про померлого більше не спричиняють нестерпний біль, і в житті починаються зміни.

Тільки пройшовши через стадію прийняття людина зможе повернутися до нормального життя.

КОЛИ НЕОБХІДНА ДОПОМОГА ПСИХОЛОГА, ЩОБ ПЕРЕЖИТИ ГОРЕ?

Звичайно, якщо підійти до проблеми втрати близької людини раціонально, то допомога фахівця необхідна кожному, для того, щоб вийти з цього стану з мінімальними емоційними втратами. Без сумнівів ми не можемо повністю позбавити людину від болю, однак, полегшити стан, прискорити проходження всіх п’яти стадій і допомогти повернутися до нормального життя фахівцям під силу.

Особливо допомога психолога терміново потрібна дитині, яка втратила батьків. Дитяча психіка більш вразлива. Не ігноруйте почуття близьких людей і, якщо, у Вашому житті або житті близької людини трапляється горе, краще не відкладайте звернення до психолога. Кожен день нашого життя неоціненний і вартий того, щоб прожити його щасливо.

Ми в психологічному центрі Зебра завжди готові надати Вам необхідну допомогу і підтримку. Телефонуйте!