Біполярний афективний розлад

Дійсно, біполярний афективний розлад (БАР) або по-старому маніакально-депресивний психоз (МДП) – хвороба, яка на слуху у багатьох, але її часто плутають з іншими патологіями. Це розлад, що характеризується періодичними переміжними епізодами непропорційно підвищеного або зниженого настрою.

І вся сіль в цьому пункті. Річ у тому, що будь-яка психічно стабільна людина цілком може відчувати коливання настрою, і це не буде патологією. Але при БАР розлади настрою носять відносно тривалий і стійкий характер, а також є незвичайними для типу особистості.

pic
БАР: визначення
Зазвичай, коли ми чуємо слово «психіатрія», то асоціативно спливають такі діагнози, як «шизофренія» і «біполярочка».
БАР: СИМПТОМИ

Гіпоманіакальний епізод. Триває від одного тижня і більше. В цей період людина відчуває:

Надзвичайний прилив життєвої енергії. Різко зростає продуктивність на роботі, виникає велика кількість ідей, хочеться активно змінювати своє життя. Все бачиться в яскравих тонах, приходить усвідомлення всемогутності та вседозволеності.

Диссомнія. Сон стає коротшим, часом вистачає декількох годин, щоб почуватися бадьоро.

Збільшення комунікабельності. Людина починає говорити та знайомитися з новими людьми набагато легше та ефективніше, ніж раніше.

Зниження уваги. Відбувається швидке переключення спрямованості психічної діяльності з одного предмета на інший, часом важко доводити почате до кінця.

Підвищення лібідо. Зростає сексуальна активність, що може обернутися зрадою партнера або поліаморією.

Висока фізична активність. Хочеться постійно рухатися, займатися спортом, важко всидіти на місці.

05
Image 13
small-img

Маніакальний епізод. Всі перераховані вище симптоми стають більш вираженими та суттєво дестабілізують людину, впливають на його соціальну адаптацію і навіть можуть загрожувати життю та здоров’ю.

Наприклад, сон може зовсім зникнути, при цьому відсутня втома. Лібідо підвищується настільки, що в манії людина здатна перестати контролювати кількість сексуальних зв’язків. Увага трансформується дуже швидко, протягом бесіди лінія мови перемикається за лічені хвилини з одного об’єкта на інший.

Це впливає на працездатність – якщо людина в гіпоманії могла працювати та деякий час бути включена в той чи інший процес, то під час манії дії стають непродуктивними. Іноді на піку ейфорії виникають психотичні явища, наприклад, голоси, які підтверджують власну всемогутність.

 

Депресивний епізод. Є протилежністю маніакального і гіпоманіакального. Відбувається зниження настрою і життєвої енергії. Залежно від тяжкості депресії людина втрачає працездатність, її ніщо не радує, емоції не відчуваються і часто замість них виникає всепоглинальне почуття провини за свій стан.

При БАР на піку депресивного епізоду можуть виникати галюцинації відповідного змісту. Також істотно знижується життєва активність, виникає бажання відгородитися від людей. Сон також порушується, для депресивної фази характерні ранні пробудження. Апетит може знижуватися або парадоксально збільшуватися, сексуальне бажання також загасає.

Image 9
small-img
БІПОЛЯРНИЙ АФЕКТИВНИЙ РОЗЛАД: КЛАСИФІКАЦІЯ

Біполярний афективний розлад поділяється на два типи:

БАР І типу. Характерні чергування маніакальних і депресивних епізодів.

БАР ІІ типу. Цей різновид маніакальних епізодів не має, є тільки депресивні та гіпоманіакальні.

Діагноз встановлюється при наявності мінімум двох епізодів (гіпо)манії або (гіпо)манії та депресії.

Image 8
small-img
БАР: ЛІКУВАННЯ

При постановці діагнозу «Біполярний афективний розлад» важливо спостерігатися у психіатра та проходити лікування, щоб уникнути соціальної дезадаптації, а також утримувати планку якості життя на належному рівні. Використовуються антидепресанти, антипсихотики, нормотиміки та додаткові засоби. Також важливою є робота з психотерапевтом.

11
small-img
Автор статті