Симптоми нашого життя

Кожному з нас знайомі питання лікаря – на що скаржитесь? А скаржимося ми, найчастіше, на симптоми, які помічаємо у своєму тілі і які створюють якийсь дискомфорт. Вони змінюють якість життя, займають частину нашої уваги, болять, створюють тілесне і душевне страждання, загрозу, обмеження – одним словом, роблять все, щоб бути помітним або роблять все, щоб приховати щось і без того непомітне і неусвідомлюване!

Цікаво, що в одному з варіантів перекладу з грецького, симптом означає – «невипадкова випадковість». Це лише підкреслює ідею про те, що симптом є щось, що має конкретні причини для формування, яке не виникає «просто так».

Розуміючи симптом як якийсь феномен, який створює дискомфорт і прагне бути поміченим, хронічний дефіцит в задоволенні важливої ​​потреби, спробуймо застосувати це не тільки до тіла, а й до поведінкових особливостей, нашої сімейної системи, різних історій, які трапляються в нашому житті регулярно. Я, наприклад, знаю людей, які багато разів йшли зі стосунків однаковим способом – вони просто зникали.

У мене був клієнт – хлопчик 14 років – який різав собі руки у відповідь на скандали батьків. Я знаю людей, яким патологічно «не щастить». Є жінки, які з різних причин виходять заміж або вступають у стосунки з чоловіками, які набагато старше або молодше. Ви, напевно, можете згадати когось, хто для близьких стосунків обирає людину, яка живе далеко – в іншому місті або в іншій країні, і тоді «близькість» грає особливими фарбами.

img blog 17
pic
Щоб дослідити симптоми свого життя, добре б розібратися зі змістом слова «симптом». Це слово у багатьох з нас асоціюється з хворобою, з тим, що відбувається з нашим тілом. Поняття «симптом» часто використовують лікарі, кажучи про той чи інший діагноз пацієнта, або людина, яка прийшла до лікаря за допомогою та описує те, що її турбує – серце болить, в боці коле, нудить, погано бачу тощо.

Я не раз зустрічала людей, які весь час на щось скаржаться на те, що ніяк не можуть почати заробляти достатньо грошей, або тиждень до зарплати живуть в борг, або вибирають собі начальників-тиранів, відкладають життя на завтра. Ще я знаю людей, які дають в борг, і їм, найчастіше, не повертають Все це і можна назвати симптомами життя – поведінковими, соціальними або міжособистісними. Вони створюють певний дискомфорт, можуть періодично повторюватися в нашому житті або бути присутнім в кожному дні. З такими симптомами люди часто звертаються до психолога або психотерапевта.

Що можна робити в терапії з різними симптомами? По-перше, усвідомлювати симптоми свого життя, навчитися бути чутливими до дискомфорту у своєму житті. По-друге, досліджувати природу симптому – як він сформувався, як організований, які потреби обслуговує, а які ні.

По-третє, шукати нові способи задоволення своїх потреб, виявляти та формувати ресурси для цього. Симптом – як дискомфорт – це сигнал! І ми маємо право його ігнорувати та продовжувати жити з ним, і в праві його почути, розглянути, протягнути йому руку, подбати про нього. І, цілком ймовірно, життя зміниться!

Image 23 min
1
small-img