Нормальні люди

– Як ти себе почуваєш?

– Нормально.

– Що з тобою зараз відбувається?

– Нічого, все нормально.

– Як тобі це чути?

– Нормально.

І за цим «нормально» криється багато не усвідомлюваних відчуттів і, що головне, то в це «нормально» для кожного виглядає по-різному, це слово містить все те, що в житті людини відбувається в його розумінні норми. Й іноді буває дуже сумно, наприклад, якщо в житті було нормальним коли тебе не помічають, не чують, вирішують за тебе.

У своїй практиці я часто стикаюся з клієнтами, які запитують у мене, «а чи нормально це?». В цьому місці я трошки радію, тому що для мене, виникнення цього питання означає трохи критичне ставлення до цієї норми, перевірка її перед тим, як іти та приміряти на себе і на своє життя. Але до таких речей ще слід прийти. Оскільки на початку ці питання більше пов’язані з тим, що людина досліджує свої кордони, зауважує, що їх тривалий час порушували, говорить або хоче сказати, що ці кордони утримає. І на початку звіряється з психологом в «нормальності» того що він робить або відчуває.

pic
Є такий тип людей (клієнтів, які звертаються до психолога), що на їх дивні запитання відповідають: нормально.

Так вже склалося, що суспільство, в якому ми виросли і яке нас виховало організовано в бік злиття (поглинання іншим), терпіння і поступок. «Слухайся старших», «слухайся батьків (ну і що, що тобі 30 років?)», «Я знаю, як тобі буде краще», «не подобається робота, начальник тебе принижує? Ну і що, потерпи, зате платить добре», та інші фрази, які ми чуємо щодня і які роками формують наше поняття «нормально» в нашому житті.

Я бачила, як спочатку з соромом і обережно, а потім з палким поглядом, люди, що приходили в мій кабінет, розуміли, що норму для їх життя вони можуть встановити для себе самі, і що ця норма може не подобається іншим, відрізняться від тієї, що прийнята в сім’ї, але наповнювати їх життя, робити його глибше, приносити задоволення, натхнення або спокій.

Цей шлях складний, в ньому багато сумніву, він робить тебе помітним для інших. І водночас в ньому багато легкості та свободи. І ще один корисний і дуже важливий бонус з’являється поруч – це сміливо сказати, те що відбувається зараз зі мною це «не нормально» і «так зі мною не можна».

Image 21
small-img