Здорова агресія в стосунках

З точки зору гештальту агресією називають дію, спрямовану людиною на навколишній світ, для того, щоб від цього світу отримати щось. Це енергія, яка направляється зовні, для того, щоб задовольнити свою потребу.

Наприклад, попросити свого партнера/чоловіка/друга зробити Вам кави в гештальт-терапії розглядається як агресивна дія. Тому дуже важливо не плутати агресію зі злістю, люттю та іншими емоціями.

pic
Що ми маємо на увазі під агресією і чи є їй місце у стосунках?
У цій статті хотілося б поговорити про такий термін в гештальт-терапії як «агресія». Що це таке? Чому важливо не плутати агресію зі злістю, люттю і роздратуванням і чому важливо проявляти здорові форми агресії у стосунках.

Приклад здорової агресії може виглядати так:

Ви розумієте, що хочете кави та щоб про Вас подбали (турбота може бути для кожного суто індивідуальною – для когось це смачна вечеря, гарячий напій, тілесний контакт та ін.) і Ви про це повідомляєте безпосередньо тому, від кого бажаєте отримати цю турботу (чашку гарячої кави). Якщо Вам зробили каву, то потреба задоволена.

У цьому ланцюжку є кілька моментів, на які важливо звернути увагу. У цій статті, хотілося б зупинитися поки на формах пред’явлення своїх потреб. У прояві здорової агресії дуже важливо говорити (як в жарті – словами через рот) про те, що ж Ви хочете від іншого. Я б навіть сказала, просити його (у випадку з кавою).

Бо якими б Ви не були близькими з Вашим партнером, йому буде важко здогадатися про те, чого Вам зараз хочеться і чого Ви хочете конкретно від нього.

2
1
small-img

Наприклад, не ясне послання може виглядати так:

Ви приходите з роботи втомлені, начальник знову влаштував прочуханку, і Ви хочете, щоб про Вас подбали. Починаєте ходити повз партнера, тяжко зітхати, скаржитися на начальника, говорити про те, як Ви втомилися. І за якийсь час і Ви й партнер можете почати відчувати роздратування.

Якщо в цьому випадку, наприклад, Вам хотілося турботи (у вигляді чашки чаю та пестощів), але про це Ви не сказали, сподіваючись, що партнер сам здогадається (а він щось не здогадався), тоді потреба в турботі, саме в тій формі яка б Вам підійшла, залишається не задоволеною. А партнер може відчувати роздратування, тому що залучив свої форми турботи (наприклад, вислухав Вас, порадив, як вчинити з начальником та інше).

Image 9
small-img

Здорова агресія в стосунках є можливістю говорити іншому чого Ви хочете, як з Вами поводитися і що Вам підходить. Вчитися цій взаємодії один з одним ніколи не пізно.

Бо може статися так, що Ви залишаєтеся в якомусь місці «голодною» і «не зігрітою» не через те, що немає у кого цього попросити, а через те, що  Ви можливо ніколи й не намагалися просити. Може інший готовий Вам це дати, тільки скажіть йому, що саме.

8
img
small-img