Булімія

Хвороба булімія наразі займає одне з провідних місць серед усіх розладів харчової поведінки. Це порушення характеризується епізодами неконтрольованого і надмірного вживання їжі, після чого людина відчуває провину, сварить себе і робить спроби виправити все. А для цього намагається позбутись з'їденого через викликання блювання або використання проносних засобів.

Хворі на булімію часто намагаються дотримуватись досить жорстких дієт, які згодом призводять до того, що ще сильніше відчувається голод та зʼявляється неконтрольований апетит. Або людина з булімією починає багато і виснажливо займатись спортом, це називається спортивна булімія. Коли складними фізичними навантаженнями намагаються швидко спалити калорії. Треба розуміти, що це складний психічний розлад, який виникає з фізіологічних, психологічних, соціальних причин. Часто це захворювання називають нервова булімія. Бо хвороба базується на нервовому грунті та ускладнюється під час стресу. Більшість людей, у яких проявляються симптоми нервової булімії, мають відчуття непотрібності, страждають від самотності, розчаровані в житті і людях, відчувають пригніченість практично в будь-яких життєвих ситуаціях.

Симптоми булімії

Чи має булімія симптоми, за якими можна запідозрити її у себе? Так. Як і інші захворювання, булімія має ряд типових симптомів, при виявленні яких необхідно звертатися до фахівців за допомогою. Основні симптоми булімії такі:

 • надмірне споживання їжі великими неконтрольованими порціями;
 • викликання блювання або використання проносних засобів;
 • влаштовування голодовок або дуже суворих дієт, додаючи при цьому надмірні фізичні навантаження;
 • страх набрати вагу;
 • незадоволення своїм зовнішнім виглядом та тілом;
 • почуття провини після їжі;
 • страх або складність їсти в публічних місцях – в кафе, ресторанах, в гостях.

Також ознаки булімії це раптово наростаючий апетит та відсутність відчуття насиченості.  Наслідки булімії дуже складні і неприємні, це – проблеми з зубами, часті перепади ваги, слабкість мʼязів, ознаки зневоднення, порушення репродуктивної функції, проблеми шлунково-кишкового тракту, депресія та навіть суїцидальна поведінка.

Які булімія ознаки та наслідки має розібрались. А які ж булімія причини має? Це складне запитання. Адже на виникнення цього захворювання можуть впливати і соціальні очікування, канони і мода, як має виглядати тіло. І порушення харчової поведінки в сімʼї, де людина виросла. І певна психологічна схильність до того, щоб уникати проблем та їх вирішення, а замість того заїдати, запивати, щоб не думати. А також генетика та інші біологічні фактори.

small img

Профілактика та лікування булімії

Чи потребує булімія лікування? Звісно. І варто знати, що лікування булімії можливе. Так, це довгий та непростий шлях, але він того вартий. Тут працює комплексний підхід – медикаментозна терапія, психотерапія та робота з дієтологом. Першим і важливим кроком є усвідомлення і прийняття своєї проблеми. Оскільки, хворі часто не визнають, що це проблема, хвороба і патологія. Чим швидше людина зрозуміє, що хвора, тим більше шансів є на те, щоб вилікуватись. Під час лікування найчастіше пропонується прийом медикаментів ( в Україні зазвичай виписують антидепресанти), щоб прибрати причини, які провокують нервові зриви та бажання наїстись понаднормово. Далі складається дієта, яка є не низькокалорійною, щоб не провокувати нові зриви і допомогти виробити новий харчовий паттерн поведінки. Та обовʼязково рекомендується робота з психологом або психотерапевтом над усвідомленням причин та тригерів що провокують переїдання. Психолог може допомогти знизити, а згодом і прибрати тягу до надмірного споживання їжі та допоможе позбавитись  бажання “очищати” шлунок. З цим можуть допомогти наші психологи, які працюють в Києві та онлайн.

Звісно, як будь-яку хворобу, булімію краще попередити, ніж лікувати. Тому добре було б дотримуватись правил профілактики. Вони прості:

 1. Вивчати основи здорового та збалансованого харчування. Для розуміння, що їжа це не ворог.
 2. Навчитись стратегіям зменшення стресу. Це може бути йога, дихальні практики, медитації, саморефлексія.
 3. Розмовляти з близькими про свої проблеми та почуття, щоб не накопичувати їх та не “заїдати” згодом.
 4. Регулярно відвідувати психолога, щоб підвищувати рівень своєї усвідомленості та відповідально ставитись до себе та свого здоровʼя.

Булімія – це серйозний психічний розлад, і важливо шукати професійну допомогу. Незалежно від того, чи ви хочете запобігти булімії, чи надати підтримку тим, хто вже стикається з цим розладом, розмова з фахівцем і розуміння основних аспектів цього стану є ключем до успішного лікування і підтримки. Наш психологічний центр готовий надати кваліфіковану допомогу психологів. До нас можна звертатись онлайн. Або відвідати наш офіс в Києві, якщо ви в Україні. Ми професійно допоможемо з цією проблемою.