Емпатія

Термін “емпатія” психологія трактує як здатність розуміти та відчувати емоційний стан іншої людини. Це допомагає глибше розуміти оточуючих та будувати більш близькі стосунки. Дослідження показують, що в нормі емпатія в тій чи іншій мірі є у всіх і її можна розвинути та посилити, щоб краще розуміти інших людей. Цікаво, що ми можемо бачити та відчувати чужі емоції навіть спілкуючись онлайн. Людина – соціальна істота, а отже не може існувати зовсім усамітнено, тому для нас важливо відчувати підтримку, турботу, чуйність і розуміння інших. Доросла людина потребує доброго ставлення не менше ніж маленька дитина. І це може реалізуватися саме завдяки емпатії.

Повна відсутність емпатії є властивою для психопатичних людей. Проте є таке явище – поєднання нарцисизму, психопатології і емпатії. Воно називається темна емпатія. Люди, у яких вона є, здаються холодними і досконало володіють мистецтвом маніпуляції, але при цьому добрі та співчутливі. Серед героїв фільмів та книг часто трапляються такі персонажі, яким притаманна  ця чорна емпатія. Це такий собі типовий таємничий чи злий персонаж, у якого після низки пригод зрештою виявляється добра душа.

Типи та ознаки емпатії

Емпатію можна поділити на типи, відносно того як і на якому рівні людина відчуває чужий стан. Основні види емпатії:

 • емоційна емпатія – розуміння емоцій іншої людини та відповідна реакція на них;
 • соматична емпатія – фізична реакція на відчуття іншої людини, “відчуття болю іншої людини”;
 • когнітивна емпатія – розуміння, пояснення і прогнозування стану іншої людини, роздуми про те, що відчувають різні люди в різних обставинах.

Але варто все одно пам’ятати, що ми лише інтерпретуємо. Ми не можемо насправді відчути чужий біль чи відчути силу почуттів іншої людини. По суті ми ставимо себе на місце іншої людини і включаємо когнітивні функції, щоб зрозуміти, що б ми відчували, якби потрапили в таку ситуацію.

Якщо вам цікаво, чи є ви емпатичною людиною, ось кілька ознак, які вказують на те, що так:

 • ви часто думаєте про почуття інших людей, аналізуєте, уявляєте;
 • ви досить добре розумієте, що відчувають інші люди;
 • люди люблять розповідати вам про свої проблеми, радощі, емоційні стани, адже отримують від вас підтримку та емоційний відгук;
 • до вас часто звертаються за порадами, бо думають, що вам можна довіряти;
 • вам важко встановлювати кордони в стосунках;
 • ви емоційно виснажуєтесь від поганих новин, емоційних розповідей, яких не уникнути зараз в Україні;
 • ви часто намагаєтесь допомогти всім, хто страждає.

По-суті, емпатія є результатом нашого бажання зосередитися на інших, дати їм час та увагу, а також зацікавитися їхніми думками та почуттями. Є професії, для яких емпатія є кваліфікаційною вимогою. І одна з них це – психолог.

small img

Плюси та мінуси емпатії

Високий рівень емпатії здатний сильно виснажувати. Це велика кількість почуттів, від якої можна втомитись, що може навіть призвести до депресії. Надмірна емпатія завдає багато болю та проблем. Емпатійна людина часто переживає за всіх, кому погано, або може бути погано і рівень болю, який вона проживає, може бути надзвичайно великим. Тут треба вміти попіклуватись про себе та вчитись реагувати стриманіше, а з цим добре допоможе психотерапія. Психологи нашого Психологічного центру, який знаходиться в Києві, завжди готові надати кваліфіковану допомогу, якщо ви її потребуєте.

Але емпатія має і великі плюси. Вона дозволяє краще і міцніше вибудовувати соціальні звʼязки. Емпатійні люди часто подобаються іншим, адже це зчитується як небайдужість. Вміння співпереживати і ніби проживати чужі емоції може допомогти краще розуміти і свої переживання та почуття. А також більш яскраво і насичено відчувати життя. Емпатія дозволяє нам бути чуттєвими один до одного і дає надію не бути покинутим у біді. Вона робить нас лагіднішими, здатними до співпереживання та співчуття, що впливає на якість наших стосунків, адже людина більш точно передбачає ставлення до неї інших людей.

Розвиток емпатії

Коли люди відчувають емпатію, вони більш схильні до просоціальної поведінки, яка приносить користь іншим людям. Головна причина таких проявів, як альтруїзм та героїчна поведінка –  почуття емпатії до інших. Тож це соціально дуже важлива якість, над розвитком якої є сенс працювати. І ось кілька порад, щоб посилити розвиток емпатії:

 1. Слухайте людей уважно, не механічно, без упередження, не думаючи над тим, що відповісти та як відреагувати, просто слухайте.
 2. Звертайте увагу на невербальні сигнали, та чи збігаються вони з тим, що людина говорить. Іноді сумні і трагічні речі розповідаються зі сміхом та піднесенням. Помічайте такі фактори.
 3. Навіть якщо ви не погоджуєтесь з думкою іншої людини, спробуйте її зрозуміти. Чому людина так думає?
 4. Помічайте, в чому ви схожі, а в чому відмінні від інших людей. Зосереджуйтесь більше на схожості, це може сприяти більшій емоційній близькості.
 5. Не бійтесь бути надто вразливими, говорячи про свої почуття. Емпатія народжується в контакті. І тут важливо ризикувати показати свої емоції.
 6. Ставте себе на місце іншої людини. Що б ви відчували, що б робили, як би це могло бути?

Але для розуміння почуттів інших, спершу потрібно розібратись в своїх. Навчитись розрізняти, тонко відчувати. А це найкраще робити разом зі спеціалістом в психотерапії. Психолог допоможе навчитись розрізняти почуття, називати їх, підкаже, як краще та екологічніше з ними обійтися. А, за необхідності, допоможе підняти або знизити рівень емпатії. Радо запрошуємо в наш психологічний Центр, де фахівці глибоко розуміються на роботі психіки, допоможуть вам розвинути навички емпатії. Наш офіс знаходиться в Києві, на Подолі. Також ви можете звернутись до нас онлайн, з будь-якої точки в Україні або за її межами. Щоб навчитись краще управляти своїми емоціями та почуттями в різних ситуаціях, аби вони не управляли вами.

Підсумовуючи, хочемо сказати, що емпатія – це набір цінних навичок, який глибоко збагачує наше життя. Вона відіграє значну роль у зближенні з іншими, зміцнює наші стосунки та сприяє позитивному впливу на світ. Ставши більш емпатичними, ми робимо наше оточення кращим для всіх.