Іпохондрія (іпохондричний невроз)

Іпохондричний розлад, або іпохондрія, – це психічний розлад, за якого людина вважає, що має важкі проблеми зі здоров'ям, навіть за відсутності будь-яких ознак хвороби. Через великий страх захворіти така людина часто проходить різні медичні обстеження. За світовою статистикою, яка актуальна і для України, найбільше іпохондрією страждають жінки, часто  похилого віку. Вважається, що найбільш схильні до іпохондрії такі категорії людей:

 • з маячними ідеями;
 • соціально відчужені;
 • з патологічно сильним страхом смерті;
 • які мали важкі захворювання в дитинстві;
 • які втратили близьких через хворобу, яку вчасно не діагностували;
 • які страждають психозами або неврозами;
 • з тривожними розладами;
 • що мають слабкий характер і схильні до навіювання.

Іноді іпохондрія може сигналізувати про органічні порушення мозку, коли передача інформації про стан внутрішніх органів спотворюється і може відчуватись біль або дискомфорт без певних на те причин. А іноді іпохондрія це симптом тривожного розладу, або входить як складова в інший комплекс чи синдром.

Симптоми іпохондрії

Іпохондричний невроз симптоми має різні, і головні з них, зрозуміло, це постійний страх захворіти, пошук нових захворювань та “прикладання” їх до себе. Загальна картина симптомів виглядає так:

 • тривожність і панічні атаки;
 • постійна перевірка на різні патології;
 • часті відвідування лікарів і пошук нових захворювань;
 • недовіра лікарям та діагностиці;
 • пошук інформації в інтернеті про нові симптоми, хвороби;
 • часті розмови про проблеми зі здоровʼям;
 • уникання місць та людей через страх захворіти;
 • підвищена чутливість до незначних фізичних симптомів.

Можна помітити, що іпохондричний невроз створює таке собі коло – людина переживає, тривожиться, що в свою чергу може викликати певні симптоми, які лякають і викликають тривогу, через що знов з'являються нові симптоми. З цього кола доволі складно вийти, а без допомоги майже неможливо.

Вважається, що іпохондрія має 3 форми – навʼязлива, надцінна і маячна. Де маячна є найскладнішою і навіть може супроводжуватись суїцидальними настроями.

small img

Лікування та профілактика іпохондрії

Іпохондричний розлад досить непросто діагностувати, адже часто здорові люди вважають себе іпохондриками. А от люди зі справжньою іпохондрією не підозрюють у себе це захворювання, натомість шукають невиліковні хвороби. Тож для того, щоб був поставлений діагноз іпохондрія, симптоми має підтвердити лікар. Така діагностика проводиться лікарем-психіатром, який може призначити медикаменти, а також порадить пройти психотерапію індивідуальну або групову. Знайти групову терапію в Києві, або інших великих містах, може бути нескладно. А от в маленьких містечках і селах це може бути непросто, тоді будуть доречними онлайн групи.

Медикаментозне лікування іпохондрії може включати антидепресанти, нейролептики, транквілізатори.  Ліки можуть зняти тривожність. Але причина, тобто, звичка шукати діагнози і підозрювати різні захворювання, залишиться.

Саме тому іпохондрія лікування потребує не лише ліками. Тут і буде корисною психотерапія.  Психолог допоможе знайти причини та потреби, для чого людина себе лякає невиліковними хворобами. Допоможе знайти нові стратегії реагування на стрес. Людина, проходячи психотерапію, з часом почне краще відчувати себе, своє тіло і не так лякатись нових симптомів і не підозрювати одразу, що це невиліковна хвороба. Такий метод лікування іпохондрії може тривати довше, ніж медикаментозний, проте матиме триваліший ефект.

Для профілактики іпохондрії корисно займатись медитативними практиками, за їх допомогою можна значно знизити тривожність. Також доречні будуть будь-які техніки релаксації, йога, пілатес, дихальні практики. Обмеження пошуку медичної інформації. Збалансоване харчування та здоровий сон, прогулянки на свіжому повітрі.  І, звісно, тривала психотерапія.

Отже, ми розглянули діагноз іпохондрія, причини, ознаки і лікування. Якщо в описаному ви впізнаєте себе або своїх близьких, варто звернутись до лікаря-психіатра, або до психолога чи психотерапевта.

 Психологи нашого психологічного центру професійно працюють з цією темою як онлайн так і в офісі, який знаходиться в серці України – в Києві. Якщо вам потрібна допомога, звертайтесь, ми поруч.