Обсесивно компульсивний розлад (ОКР)

Обсесивно компульсивний розлад (ОКР) – стан, який характеризується нав’язливими, повторюваними думками, що провокують виконання певних дій. Кожна ця дія має для людини ритуальне значення і після її виконання знижується тривога. У легкій формі  ОКР у дітей може зустрічатись десь у 15 із 100, у дорослих ще трохи частіше.  Але клінічно підтверджена форма є у значно меншої кількості людей. В Україні близько 2% населення мають підтверджений діагноз ОКР.

Термін обсесивно компульсивний складається з двох слів. Обсесії – це повторювані, нав’язливі думки, образи, які викликають тривогу або занепокоєння. Компульсії – це повторювані дії, які людина виконує у відповідь на нав’язливі думки.

Найчастіші симптоми ОКР

Важливо розуміти, що люди з ОКР мають або навʼязливі думки, або роблять навʼязливі дії, або ж, і те, і те разом. Тому складно виділити окремі симптоми, адже їх може бути дуже велике різноманіття.

Але перелічимо найчастіші ОКР симптоми:

 • страх, мікробів, брудних поверхонь;
 • страх загубити щось, або покласти не в те місце;
 • певний ритуал, який повторюється точнісінько в усіх деталях;
 • навʼязливе бажання мити руки часто і довго;
 • багаторазова перевірка чи замкнені двері, чи вимкнені побутові прилади;
 • навʼязлива ідея, що за допомогою повторюваних дій можна позбутись певних думок, або уникнути якихось проблем;
 • складання предметів певним способом і підтримання потім цього порядку;
 • необхідність постійного рахунку (рахуються кроки, постійно перераховуються гроші, кількість предметів);
 • збір і накопичення предметів, від яких немає користі.

Компульсії також можуть бути у вигляді  уникнення ситуацій, що спричиняють нав’язливі ідеї. Наприклад, відмова тиснути руки або торкатися предметів загального користування. Дорослі з ОКР визнають безглуздість компульсивної поведінки, проте не можуть зупинитись. Обсесивно компульсивний розлад у дітей часто характеризується нескінченними ритуалами – постукати 3 рази, поставити одне і теж запитання 10 разів, прочитати сторінку 2 рази. При невиконанні ритуалу може зʼявлятись сильний страх.

small img

Причини ОКР

Обсесивно компульсивний розлад особистості виникає через декілька факторів: біологічні, психологічні та навколишнє середовище. Вважається, що обсесивно компульсивні розлади є спадковими і що є певні генні варіації, які підвищують схильність до ОКР. Також досліджено, що у людей, які мають це захворювання, нижчий рівень серотоніну, що впливає на тривожність та намагання цієї тривожності позбутись. Проте, хоч генетичні та нейрохімічні фактори могли б пояснити появу ОКР, але це не єдина причина. Психологічні фактори теж відіграють значну роль у появі та підтримці обсесивно компульсивної поведінки. Люди з ОКР мають схильність певним чином пояснювати думки, події, що і може призводити до розладу. Часто ритуальна поведінка зʼявляється для того, щоб знизити тривогу. Бо наприклад одного разу в якійсь ситуації це допомогло і тоді психічний стан покращився.

Фактори навколишнього середовища, такі як стрес або травма, теж можуть запустити розвиток розладу. А Україна зараз у зоні особливого ризику, адже приводів для стресу та травм щодня вистачає. Травма та/або стрес можуть  викликати симптоми ОКР як спосіб впоратись із травматичними спогадами чи уникнути їх. А також можуть посилити вже існуючий симптом.

Діагностика та лікування ОКР

Для лікування ОКР зазвичай використовують медикаментозний метод та психотерапію. Памʼятайте, що допомога має бути комплексною. Для тих, хто має обсесивно компульсивний розлад, лікування може призначити лікар-психіатр. Психотерапію може проводити психолог, психотерапевт, який має спеціальні знання в цій темі. В нашому психологічному центрі працюють саме такі спеціалісти. Ви можете звернутись за допомогою як онлайн, так і відвідавши наш офіс в Києві. Людям з ОКР лікування і терапію не варто відкладати, бо вчасна допомога могла б дуже покращити якість життя.

Психотерапія допомагає навчитись справлятись з тривогою іншими шляхами, помічати компульсивну поведінку та стримуватись від неї, а з часом і зовсім позбутись. Також завдяки психотерапії можна позбутись страхів та фобій, які і викликають навʼязливі дії. Але саме комплексна терапія дасть довготривалий результат.

Ви можете попіклуватись про себе вже зараз і дотримуватись певних правил, щоб полегшити життя з ОКР. Ось вони:

 1. Обовʼязково дотримуйтесь графіку сну та добре висипайтесь.
 2. Регулярно робіть фізичні вправи. Це можуть бути зовсім незначні навантаження, головне регулярність.
 3. Намагайтесь дотримуватись збалансованого харчування.
 4. Практикуйте усвідомленість, щоб позбутись навʼязливих думок.
 5. Організуйте для себе підтримку. Від родичів, друзів, психолога.

Звертайтесь до нас за кваліфікованою допомогою онлайн, або приїздіть в Київ у наш офіс. Ми будемо раді допомогти вам подолати цей невроз, покращити своє життя і впоратись з ОКР.