Професійне вигорання

Якщо робота, яка раніше подобалась, перестала приносити задоволення. Робочі задачі викликають апатію або роздратування. Можливо, ви стикнулись з професійним вигоранням. Поговоримо про те, як люди перегорають на роботі, як завчасно розпізнати професійне вигорання та уникнути його.

Раніше вважалось, що вигорання на роботі це проблема лише деяких професій. І зустрічається виключно у медичних працівників, військовослужбовців, педагогів, психологів, соціальних працівників. У тих, хто щодня має справу з людьми та їх проблемами. Але реальність останніх років така, що синдром професійного вигорання може статись з представниками будь-якої професії. І нерідко зараз можна почути, що цей синдром виник у офісного працівника, технічного спеціаліста та інших. Україна не стоїть осторонь світових тенденцій і у нас ця проблема така ж гостра, як і в усьому світі, особливо в великих містах-мільйонниках, як Київ.

Часто емоційне вигорання на роботі плутають з депресією. Бо деякі симптоми правда схожі. І хоч про професійне вигорання згадується в МКХ-11 (міжнародному класифікаторі хвороб, який використовується і в Україні), там наголошується, що це не окрема хвороба, а явище, виникнення якого пов’язане з хронічним стресом на роботі.

Причини професійного вигорання

Давайте для початку розберемось, які є причини професійного вигорання:

 • порушення балансу між роботою та особистим життям. Коли роботи стає так багато, що на особисте просто не вистачає часу;
 • відсутність контролю над організацією робочих процесів;
 • токсична атмосфера на роботі. Це можуть бути і неприємні колеги, і керівництво;
 • монотонність і рутина. Щодня однакові завдання і відсутність новизни;
 • відсутність часових робочих меж. Коли постійно треба затримуватись на роботі, відповідати на повідомлення та дзвінки вночі та на вихідних;
 • відсутність кар’єрних можливостей і будь-якого професійного зростання;
 • низький рівень оплати праці;
 • висока конкуренція та страх втратити роботу, постійний стрес;
 • відсутність сенсу та соціальної вартості роботи;
 • відсутність інтересів поза роботою.

Також серед причин є і висока відповідальність на робочому місці. Найбільше від цього страждають керівники.

small img

Симптоми професійного вигорання

Поглянемо ближче на симптоми професійного вигорання, щоб вміти завчасно розпізнавати цей неприємний стан. Ознаки є і фізичні і психологічні, розглянемо їх загалом:

 • фізичне виснаження та хронічна втома, яка відчувається від самого ранку і протягом дня;
 • зниження працездатності, завдання, які раніше виконувались просто, зараз займають більше часу, та здаються непосильними;
 • підвищена дратівливливість;
 • відсутність оптимізму щодо можливості свого професійного зростання;
 • втрата інтересу до діяльності, робочих задач, взагалі до цієї професійної сфери;
 • головні болі, втрата апетиту, проблеми зі сном, загальна апатія.

Професійне вигорання симптоми має не найприємніші, а наслідки взагалі можуть бути дуже важкими. Найчастіше це – втрата роботи, довгий період непрацездатності. Інколи людина може влаштуватись на кардинально іншу роботу, але найчастіше не може працювати взагалі кілька місяців чи років.

Профілактика та подолання професійного вигорання

Тож, дивлячись на наслідки, краще вберегтись і вчасно помітити підступаюче вигорання, або почати з ним справлятись на ранніх стадіях.

Подолання і профілактика професійного вигорання насправді це одні й ті самі дії. Поради тут прості і зрозумілі, але давайте назвемо їх:

 1. Організація та дотримання комфортного графіку роботи. Намагайтесь не перепрацьовувати. Особливо якщо працюєте онлайн і ваші робочі кордони розмиті. Не забувайте про вихідні, відпустку і взагалі про відпочинок, які теж треба вносити в графік.
 2. Відмовляйтесь від перенавантажень, не працюйте, за двох, за трьох і за того хлопця.
 3. Підтримуйте свою фізичну форму. Щоденні заняття спортом, навіть якщо це невеликі навантаження, допоможуть ефективніше справлятись зі стресом.
 4. Додавайте в свою роботу креативності, щоб вам було цікаво.
 5. Проговорюйте емоції та почуття, коли вони з’являються, не накопичуйте їх.
 6. Вчасно помічайте, коли ви починаєте втомлюватись і не затягуйте з відпочинком.
 7. Якщо ви помічаєте, що наближається вигорання, подумайте, можливо час змінити посаду, компанію чи роботу взагалі.
 8. Майте хобі або іншу діяльність, окрему від роботи, щоб мати можливість “переключатись”.

І наостанок важлива порада : зверніться до психолога та пройдіть курс психотерапії, щоб розібратись зі своїми кордонами, навчитись вчасно помічати своє незадоволення та відреагувати його. Психолог це найкраща допомога у підтримці психічного здоров’я. Наша професійна команда завжди готова вам у цьому допомогти. Ми працюємо в Києві та онлайн. Будемо раді супроводжувати вас на шляху від вигорання, до щасливого насиченого життя.