Прокрастинація

Прокрастинація – це явище, для якого характерним є відкладання справ на потім. Найчастіше таким чином відкладаються нецікаві або складні дії, навіть якщо вони є важливими та терміновими. Прокрастинація може стати перешкодою в навчанні, кар’єрному зростанні та в починанні нових проєктів. Наявність цього стану – прокрастинація, психологія пояснює тим, що для людей швидке задоволення є часто важливішим за тривалий процес і віддалену винагороду. І діяльність, яка не призводить до миттєвого результату і задоволення, відкладається. За статистикою, у світі, та і в Україні, близько у 20% людей наявна хронічна прокрастинація.

Прокрастинацію часто плутають з лінню, хоча це різні явища. Лінь характеризується небажанням будь-якої діяльності, низьким рівнем енергії. А для прокрастинації характерна наявність бажання щось робити, просто не зараз. Або заміна важливих справ різними іншими, зазвичай, менш важливими.

Причини прокрастинації

Прокрастинація може з’явитись внаслідок різних підстав. Але основні і найчастіші причини прокрастинації такі:

 • втома, виснаження, вигоряння;
 • нестача мотивації;
 • складність або незрозумілість завдання;
 • перфекціонізм;
 • страх невдачі;
 • відсутність навичок управління часом;
 • стрес;
 • залежності;
 • наявність відволікаючих чинників;
 • депресія або інші захворювання.

Наразі проводиться багато наукових досліджень, які мають на меті вивчити та проаналізувати, які прокрастинація причини та фактори має. Адже цей стан є дуже непродуктивним та може значно погіршувати якість життя. А постійне відкладання справ на потім може порушити ментальне здоров’я, оскільки може спровокувати сором, почуття провини та хронічний стрес.

Хоча іноді прокрастинація може бути і корисною. Коли справа, яку доводиться відкладати, виявляється не такою вже і важливою. Часом прокрастинація – це можливість зупинитись та подумати, видихнути, та відкласти щось справді неважливе.

small img

Як подолати прокрастинацію

Коротко відповісти на запитання про те, як побороти прокрастинацію, важко, адже це не ізольований стан, а зазвичай сукупність різних факторів. Але що можна зробити точно, то це звернутись до спеціаліста, адже хороший психолог може бути корисним для подолання прокрастинації. Оскільки, часто за прокрастинацією стоять різні психічні фактори. Фахівці нашого психологічного центру, який знаходиться в центрі Києва, приймають як наживо, так і онлайн. І ви можете завжди звернутись до нас за допомогою, навіть якщо знаходитесь не в Україні.

Також важливо зрозуміти, через що виникає прокрастинація в кожному окремому випадку. Адже, наприклад, якщо це наслідок депресії, то починати потрібно саме з лікування хвороби.

Якщо у вас наявна прокрастинація, як боротись? Ось загальний перелік порад, які можуть суттєво покращити життя і допоможуть повністю або частково позбутись прокрастинації:

 1. Використовуйте тайм-менеджмент. Дуже корисно мати постійний розклад та структуру дня і тижня, у якій буде місце і для роботи, і для відпочинку. Якщо виховати звичку працювати в певний час, то налаштування на роботу буде відбуватись значно легше. Так само і різні побутові справи буде простіше робити, якщо для них буде виділений спеціальний час протягом дня та тижня регулярно. Корисно мати щоденні рутинні справи, виконання яких не потребуватиме докладання сили волі.
 2. Розбивайте складні та незрозумілі завдання на прості та зрозумілі. Адже, якщо задача незрозуміла, важко почати її виконання. Наприклад, написати диплом. Це довготривалий і складний процес, в якому необхідно виділити зрозумілі елементи та кроки. Знайти джерела для диплому, написати план, подумати над дослідженням, провести дослідження, вивчити джерела, написати певну кількість сторінок, закінчити розділ і т.д.
 3. Навчіться визначати пріоритети, щоб виконувати справді важливі справи. А також навчіться реально оцінювати обсяг задач. Іноді люди планують виконати за день більше, ніж це можливо навіть в теорії.
 4. Позбудьтесь відволікаючих факторів. Вимкніть звук на телефоні, видаліть застосунки соцмереж, або поставте собі задачу не заходити в соцмережі годину, або кілька годин. Адже часто онлайн спілкування та гортання стрічки займає дуже багато часу та відволікає від роботи. Організуйте робочий простір та атмосферу. Можливо, це буде коворкінг (в Києві, наприклад, вони є на будь-який смак), тихе кафе, окрема кімната, що завгодно, де ви зможете сфокусуватись на робочому процесі та знизити ймовірність відволікання. Якщо ви працюєте в офісі і вам заважає шум та колеги, спробуйте організувати собі тишу, можливо завдяки навушникам, або обравши якесь тихе місце в приміщенні.
 5. Відпочивайте. Часто прокрастинація є наслідком втоми. Коли працювати більше немає сил і ресурс організму виснажується,  тут може допомогти відпочинок. Плануйте його так само ретельно, як і роботу. Він має бути щодня (хвилини, години), щотижня (день, або кілька днів), щороку (кілька тижнів, або місяців). Також не забувайте про сон. Адже саме під час сну нервова система відпочиває та відновлюється.
 6. Розпочніть курс психотерапії. Психолог допоможе визначити ваші справжні потреби, прагнення, бажання, а також, якщо необхідно, позбутись перфекціонізму.

Але це загальні поради як боротися з прокрастинацією. Важливо дивитись на кожен окремий випадок, яка причина виникнення цієї проблеми в даній ситуації. Якщо вам не вдається самостійно подолати прокрастинацію, запрошуємо звернутися до фахівців нашого Центру, які обов’язково допоможуть виявити причини і нададуть компетентну допомогу у подоланні труднощів. І з часом навичка управління часом добре закріпиться, що дозволить вам досягати свої цілі без зайвих зусиль і стресу.