Символдрама (кататимно-імагінативна психотерапія)

Символдрама (кататимно імагінативна психотерапія) – один із методів психотерапії, який поєднує в собі класичний та сучасний психоаналіз, а також працює із символами та уявою. Цей метод був розроблений німецьким психотерапевтом Ханскарлом Льойнером у 40-50 роках минулого століття. КІП є офіційно визнаним страховою системою багатьох європейських країн. Та є особливо ефективним для терапії розладів невротичного спектру, психосоматичних порушень та кризових станів. Ця психотерапія використовується в роботі як з дорослими, так і з дітьми та підлітками.

Концепція методу

Для того, щоб краще зрозуміти метод, варто розшифрувати назву – кататимно-імагінативна психотерапія. “Кататимний” можна трактувати як “залежний від душі (або емоцій)”, “імагінація” – це процес, за якого людина уявляє і переживає внутрішню реакцію без зовнішніх стимулів. Тобто цей метод працює з уявою і фантазією особистості для занурення в емоції, конфлікти, захисні механізми. В деяких країнах, і Україна серед них, офіційною є назва символдрама, проте більшість країн використовують назву кататимно-імагінативна психотерапія. Це може заплутувати, адже шукаючи символдрама, сайт може запропонувати інформацію про КІП. Але, обидві назви є валідними. Просто для сприйняття термін “символдрама” є для нашої мови більш зрозумілим.

Цей метод часто називають “сновидіння наяву”. Адже основна робота відбувається з образами, уявою, фантазією. Коли ми заплющуємо очі, можемо уявити різні образи та картинки. Символдрама вважає, що цей образ є відображенням переживань людини. І працює з ним. По суті це метафори, які передають нам інформацію про те, що відбувається всередині.

За допомогою КІП клієнт може прожити емоції, зокрема страх, позбавитись негативних переживань, вирішити конфлікт та задовольнити приховані потреби і вирішити свій запит.  Основна мета методу в тому, щоб усвідомити свої потреби та реалізувати можливості, а також розвиток емоційної сфери.

small img

Запити з якими працює символдрама

Символдрама, як і більшість психотерапевтичних методів, працює з багатьма запитами. Проте, робота з деякими темами є більш успішна. Серед основних тем, з якими радять метод символдрама – психосоматика та невротичні розади. Адже причини цих проблем глибоко неусвідомлені, і саме завдяки цій методиці можуть бути подолані. Окрім того,вважається, що в методі символдрама психотерапія  добре підходить при:

 • неврозах;
 • депресивних розладах;
 • страхах і фобіях;
 • роботі в темі стосунки;
 • проживанні горя від втрати близького;
 • роботі з екзистенційними проблемами;
 • роботі з межовими станами;
 • роботі для вирішення сексуальних проблем;
 • роботі з ПТСР (посттравматичний стресовий розлад);
 • роботі з конфліктами в стосунках.

Метод символдрама може використовуватись і в індивідуальній, і в груповій роботі, і в роботі з парами. З парами може бути цікаво образно подивитись на відносини. Метод можна використовувати в живому форматі та онлайн.

Символдрама допоможе клієнту зняти емоційну напругу, переживання, розвинути уяву та покращити способи саморегуляції та усвідомленості, щоб помічати власні стани та справлятися з труднощами, що виникають.

Але в методі символдрама терапія має і свої обмеження. Так в цьому методі не можна працювати з людьми з гострими та хронічними психозами,  шизофренією,  з недостатнім інтелектуальним розвитком.

Як відбувається сесія

Символдрама належить до довготривалих методів, а отже не варто розраховувати на те, що для роботи вистачить кількох сеансів. Робота розрахована на глибинне занурення у несвідоме клієнта, щоб віднайти справжні причини проблем і їх подальше опрацювання. Тож, власне робота з образами може початись не одразу, а десь на 3-5 сесії.

Зазвичай сесія триває 50 хвилин і виглядає наступним чином:

 1. Розмова, завдяки якій вибудовується довіра, відбувається прояснення запиту та стану клієнта, визначається, яка допомога потрібна.
 2. Введення клієнта в розслаблений стан.
 3. Клієнт за допомогою фантазії уявляє образи, які можуть бути задані терапевтом, або спонтанними. Терапевт ставить питання, які наштовхують клієнта на інтерпретацію. Важливо, щоб розшифровка символів була зроблена саме клієнтом.
 4. Обговорення образів. Які асоціації, які спогади виникають в памʼяті.
 5. Домашнє завдання клієнту попрацювати з образами шляхом малювання, або через рефлексію в щоденнику.

Проте, не кожна сесія має однаковий вигляд. І не кожної сесії відбувається робота з образами. З деякими образами робота триватиме кілька хвилин, а з деякими – кілька сесій. Все залежить від того, яка проблема у клієнта.

Також на сесіях часто використовується малювання, адже ця техніка допомагає роботі з образами. Клієнт малює і самостійно інтерпретує намальоване, бо важливо те, як саме він бачить намальоване. Також на сесіях психолог може використовувати метафорично-асоциативні карти або якісь предмети, які несуть в собі певні асоціації.

Серед клієнтів, терапія яких проходила в методі символдрама, відгуки дуже позитивні, особливо серед тих, хто приділив цьому тривалий час. Люди діляться тим, що правда змогли вирішити проблеми, з якими прийшли в терапію.

Зацікавлених розпочати терапію в методі символдрама в Києві, ми запрошуємо в наш затишний офіс в столиці України. Серед фахівців, що працюють в нашому психологічному центрі, є і психотерапевт в даному методі. Тож, радо запрошуємо вас на сесії оффлайн в Києві або онлайн, якщо вам так зручніше.