Синдром хронічної втоми

Синдром хронічної втоми – це стан, для якого характерні слабкість та довготривале відчуття втоми (зазвичай довше 6 місяців). Пацієнти відчувають втому вже з самого ранку, навіть після нормального сну.  Наразі відомо, що жінки в 3-4 рази частіше за чоловіків страждають на СХВ. Україна теж входить в цю статистику. Виникнення цього синдрому пов'язують з сучасним темпом життя, надмірними психічними навантаженнями, несприятливим екологічним станом. Це захворювання відоме вже майже сто років. Хоча раніше, коли цю хворобу тільки почали вивчати, використовували термін “міалгічний енцефаломієліт”. Тоді була зафіксована ціла епідемія з дивними симптомами, серед яких була сильна втома. Потім це захворювання називали міалгічний синдром, аж поки не прийшли до сучасної назви – синдром хронічної втоми, визнавши її найвлучнішою.

Типові ознаки СХВ

Якщо ви зацікавлені в тому, які синдром хронічної втоми симптоми має, далі про це розкажемо. Для того, щоб говорити про хронічність, симптоми мають зберігатись довгий час – кілька місяців і довше. Головною ознакою є постійне відчуття втоми, яке не проходить ні у вихідні дні, ні у відпустці, ні після тривалого сну. Але є і інші ознаки. Деякі з них є результатом тривалої втоми, а деякі самостійними симптомами. Симптоми хронічної втоми:

 • слабкість;
 • розлад сну (безсоння або постійна сонливість);
 • головний біль;
 • порушення когнітивних функцій (памʼять, увага, мислення);
 • дратівливість;
 • апатія;
 • помутніння зору;
 • субфебрильна температура;
 • зміна ваги тіла.

Тож, отакі хронічна втома ознаки має. Якщо всі вони, або деякі з них, тривають довгий час і не зникають після відпочинку, варто звернутись до лікаря. Тривала втома може бути захисною реакцією організму від повного виснаження та втрати енергії.

small img

Причини і наслідки СХВ

Оскільки синдром хронічної втоми найбільш поширений серед жителів великих міст, то можна припустити, що саме спосіб життя і темп життя у великому місті може бути якщо не основною, то вагомою причиною появи цього захворювання. Бо, звісно, Київ, та інші великі міста, вимагають швидкості від своїх мешканців, а також є дуже гучними, що може сенсорно перевантажувати. Ще  однією причиною є недостатня кількість відпочинку, через що втома переростає в хронічну. Різні інфекційні захворювання теж можуть провокувати появу СХВ. Зокрема, існує окремий вид цього синдрому – постковідна хронічна втома. Різні перенавантаження – фізичні та психічні, малоактивний спосіб життя, порушення гормонального фону, неповноцінний сон, погане харчування –  все це може призвести до втоми, виснаження, а згодом і до синдрому хронічної втоми.

Наявність хронічної втоми може дуже позначитись на якості життя. І якщо довго затягувати,  не звертатись до лікаря та не лікувати СХВ, це може призвести до таких наслідків:

 • погіршення фізичного та психічного самопочуття;
 • зменшення працездатності;
 • велика стомлюваність, що може супроводжуватись больовим синдромом;
 • неможливість креативити та створювати щось нове;
 • депресії.

Лікування та профілактика СХВ

Тож, якщо є підозри на синдром хронічної втоми, лікування краще не затягувати та вчасно звернутись до лікаря. Зазвичай, перший спеціаліст до якого краще піти, це сімейний лікар. Якщо буде поставлений діагноз хронічна втома, лікування призначатиметься або власне сімейним лікарем, або більш вузькоспеціалізованим професіоналом. Часто лікар направляє ще і до психолога, бо для швидшого виліковування потрібна допомога і з цього боку. Адже ця хвороба може свідчити про те, що людина не в контакті зі своїми почуттями і відчуттями. Часто не відчуває перших проявів втоми, а відтак і не відпочиває, ставиться функціонально до себе. І психолог може допомогти з цим питанням. А отже і змінити спосіб життя і не допускати накопичення втоми в подальшому. Щодо способу життя – скоріш за все, лікар окрім вітамінів та ліків для лікування синдрому хронічної втоми порекомендує і краще структурувати свій день. Чергувати роботу і відпочинок, багато гуляти, нормалізувати харчування, налагодити сон, пройти курс масажів. Для профілактики, якщо відчуваєте що втома починає накопичуватись, варто теж звернутись до тих же порад, що і при лікуванні. Змінити спосіб життя (або хоча б трохи передивитись), частіше виходити з онлайн в оффлайн життя, вчасно давати собі перепочинок та звернутись до психолога.

Наш психологічний центр працює з клієнтами з цим запитом, адже наші психологи мають великий досвід в цій темі. І завжди допоможуть з тим, щоб знайти причини хронічної втоми, а отже і не допустити її надалі. Якщо ви в Києві, раді будемо вас зустріти у нашому затишному офісі, для тих, хто не в Україні, або просто надає перевагу дистанційному способу комунікації, ми працюємо і онлайн.

Тож, не забувайте піклуватись про себе та вчасно відпочивати, коли починаєте втомлюватись. Та звертайтесь за допомогою, якщо втома триває довше ніж зазвичай і не зникає після відпочинку.