Складнощі вибору

Але скидаючи вуаль ілюзій, розуміємо, що зміни підстерігають нас на кожному кроці. Вони вриваються в наш звичний розклад життя починаючи з вікових змін – ростемо і дорослішаємо, міняємо свої соціальні ролі – від відвідувача дошкільного закладу до голови сім’ї. І разом із цим, позаяк людина динамічна структура, змінюються наші погляди, смаки, уподобання – з кимось дружимо не так раніше, а когось любимо, але не так, як раніше. Якісь процеси закінчуються, а якісь трансформуються.

 

У будь-якому випадку, та точка життя, де ми знаходимося – це результат низки зроблених нами виборів.

 

У математиці є чудове завдання про «вибагливу наречену». Вибаглива наречена обирає найкращого для себе нареченого і є деяке число n-наречених, у кожного нареченого є одна характеристика якості, за якою їх можна порівнювати. Всі наречені шикуються в чергу у випадковому порядку, і наречена спілкується з ними по черзі. Кожного нового претендента вона порівнює з усіма попередніми та або погоджується на пропозицію цього нареченого і вони одружуються, або ж відмовляється, продовжуючи вибирати. Мета нареченої знайти кращого претендента на свою руку і серце.

 

Рішення:

 

Оптимальна стратегія полягає в тому, щоб переглянути та відкинути приблизно першу третину кандидатів (n / e, де n число кандидатів, а e = 2,712) і потім погодитися на пропозицію першого, хто був краще за всіх попередніх.

 

Таким чином, перша третина нам потрібна, щоб зрозуміти, як йдуть справи у світі наречених, а потім починаємо безпосередньо обирати. За такої стратегії ймовірність обрати кращого з всіх претендентів буде дорівнює приблизно 37%.

 

Мораль: не зважаючи на те, що в даній задачі все сильно спрощено у порівнянні з реальним життям, ймовірність знайти найкращого кандидата все одно достатньо низька, навіть за такої кількості зусиль.

 

З психологічної точки зору прийняти єдино правильне рішення складно, тому що вибираючи щось ми відкидаємо інші гіпотетичні можливості, боїмося зробити помилку, ціна, яку ми повинні заплатити за його реалізацію, робить вибір важчим.

pic
Неймовірне бажання стабільності, визначеності та сталості зачаровує людей, огортаючи відчуттям спокою і безпеки. Трапляється, що дуже хочеться сказати «зупинися мить» і зафіксуватися назавжди в цьому прекрасному моменті.

Часто труднощі з вибором виникають через неможливість об’єктивно оцінити ситуацію і її наслідки. Для вирішення такого завдання можна скористатися когнітивно-поведінковою технікою «ВИГОДИ ТА ВИТРАТИ»:

 

Розкреслюємо аркуш навпіл, в першому стовпці описуємо вигоди від прийняття рішення (що ви знайдете в результаті), а в другому – витрати (так звані побочки).

 

Проаналізуйте короткострокову і довгострокову перспективи: як я сприйматиму цей вибір через 1 рік, через 2 роки та через 5 років?

 

Якщо розглядати вибір з точки зору екзистенціальної психотерапії, суть будь-якого вибору показав у своїх роботах С. Мадді, кажучи, що ми робимо лише два вибори – на користь минулого або на користь свого майбутнього. Стверджував, що вибір робиться між незмінністю і невідомістю. Ми вибираємо стабільність і спокій або зміни та тривогу.

 

Мораль: так, вибір це не просто, так, нам потрібно приймати рішення. Як показала математика, неможливо уникнути помилки, але важливо розуміти, що Ви впораєтеся з будь-якими результатами Вашого вибору. Не бійтеся змін, але розсудливо оцінюйте ризики та прислухайтеся до свого серця.

small-img
Автор статті