Тривога, що це і як впорається з нею?

Хвилі тривоги можуть поглинати нас через безліч причин – серйозна розмова, іспит, переїзд, співбесіда, майбутня поїздка, непорозуміння у стосунках і т.д.

 

Тривога – ця неприємне, неясне відчуття небезпеки або загрози, яке ґрунтується на наших припущеннях. Варто відзначити, що тривога – це емоційний стан, який еволюційно виправданий, бо звертає увагу людини на можливу загрозу. Іншими словами, відчувати тривогу – це нормально, але важливо спостерігати за силою, частотою і тривалістю цього почуття, оскільки саме ці параметри можуть відбиватися на якості життя людини.

pic
Прискорене дихання, сироти на шкірі, дискомфортні відчуття в шлунку, напруга в тілі, підвищена чутливість до зовнішніх подразників – симптоми тривоги, які відомі абсолютно кожній людині.

Оточення може посилювати нашу тривогу. Чи звертали Ви увагу, що якщо у Вас розвинуте почуття емпатії, то Ви можете легко підчепити переживання іншої людини? Якщо Ви знаєте цю свою особливість, Вам варто задати собі питання – Ваше це почуття?

 

Тривога – це переживання щодо майбутнього. Досить складно тривожитися з приводу минулого, позаяк подія вже відбулася. Але буває і так – людина, чіпляється за травматичну подію з минулого і прогнозує такі ж події в майбутньому, відчуваючи при цьому тривогу.

 

У такі моменти найголовніше для людини, яка вловила ознаки тривоги, повернутися в тут і зараз, сфокусуватися на тому, що відбувається навколо. Зверніть увагу як Ваші стопи стоять на підлозі, розгляньте предмети, які Вас оточують, а після – перемкніть свою увагу на дихання і спробуйте дихати глибоко діафрагмою, вдихаючи на три рахунки та видихаючи на чотири. Приділіть цьому п’ять хвилин. Ви також можете сфокусуватися на тактильних відчуттях. Все це допоможе Вам перебувати в теперішньому моменті, а не в прогнозованому майбутньому.

small-img

Важливим фактором розвитку тривоги є те, що Ви зосереджуйтеся тільки на негативному варіанті розвитку подій і зовсім забуваєте про те, що є інші можливості. Саме тому для Вас буде корисним розглянути ситуацію з різних сторін і подумати про те, чому негативний варіант може не відбутися.

 

Для того, що б дослідити свою тривогу, необхідно згадати своє останнє тривожне переживання та описати цей стан докладно: як він відчувався? Що запустило цей стан? Як тривога проявляє себе в тілі та диханні? Якими думками підкріплюється це стан?

 

Після цього уявити свою тривогу у вигляді дитини та заспокоїти її. Пояснити, що все добре, все нормально, я не дам тебе образити. Можна нагадати дитині, що були випадки, коли вона справлялася зі складними ситуаціями, перелічити її навички та здібності, завдяки яким вона це робила. У тривозі потрібно бути дбайливим і добрим до себе.

 

Сьогодні ситуація і справді не сприяє спокійному стану, але якщо у Вас є бажання, то у Вас точно знайдуться ресурси, щоб з цим впоратися.

small-img
Автор статті